FASHION SYSTEM İLK SAYISI ÇIKTI

  1

  Fashion System’ın “Türk Moda Endüstrisinin Gücü Nereden Geliyor?” başlıklı ilk sayısı İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe’nin şu sözleriyle açılıyor. “Her şeyin çok hızlı değiştiği günümüzde yeni dinamiklerin hızına ayak uydurmak, günlük hayatımızın bir kuralı haline geldi. Değişimi yönetmemiz hatta bizzat bu değişimin bir parçası olmamamız gerek. Yapay zeka, Endüstri 4.0 ve robot teknolojilerinin günlük işleyişe girmesi ile bildiğimiz, öğrendiğimiz pek çok meslek dalı insanlar için önemini yitirmeye başlıyor. Önümüzdeki 10 yılda bugün adını bile bilmediğimiz mesleklerin ortaya çıkacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Bu bilinçle, hazır giyim ve moda endüstrisini yöneten bizler de, bizi bekleyen geleceğe hazırlanıyoruz. Bu ekosistemin iletişim kanalını oluşturabilmek için de İHKİB olarak Fashion System platformunu hayata geçiriyoruz.”

  Üç ayda bir Türkçe, yılda iki kez ise İngilizce yayınlanacak bu fikir dergisinin ilk sayısında bizi bekleyen konular ise şu şekilde.

  Türk Modasının Gücü Nereden Geliyor?

  İllüstrasyon Fashion Sytsem için, Kemal Şanlı

  Fashion System dergisinin Ekonomi Bölüm Danışmanı Barış Soydan, 1980’li yıllarda hazır giyim ve tekstil sektörünün öncülüğünde dünyaya açılan Türkiye’nin 40 yıl içinde çizdiği rol haritasını değerlendirdi. Endüstrinin önde gelen isimleri, yöneticileri Mehmet Kaya, Kemal Şahin, Osman Benzeş, Haldun Boz ve Ahmet Akbılık, Türk Moda Endüstrisi’nin dününü, bugününü ve geleceğini anlattı.

  Endüstrinin Farklı Disiplinlerinden İsimler Bir Arada

  LC Waikiki Yönetim Kurulu Başlanı Vahap Küçük, Fotoğraf: Fashion System için Mert Terliksiz

  LC Waikiki’nin küresel marka stratejisini Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Barış Soydan’a anlattı.

  Seda Yılmaz; Türk tasarımcılarının kapısını dünyaya açan Gizia Gate’in kurucusu İsmail Kutlu ile bir araya geldi.

  Koray Birand ise sadece Türkiye’de değil, globalde de kendi yenilikçi bakış açısını yayın ve reklam kampanyalarında nasıl paylaştığını Fashion System Yayın Koordinatörü Seden Mestan’a anlattı.

  Özgür Masur ise Türk modasını güçlendirmek adına herkesi seferber olmaya çağırdı ve düşüncelerini Seda Yılmaz’la paylaştı.

  Koza’nın ilk ve son kazananları Bahar Korçan ve Mehmet Demir, Fashion System için bir araya gelerek sohbet ettiler.

  Dijital Dönüşüm

  2000’li yıllardan beri artık dijitalleşme çağının başlarındayız. Bunu Endüstri 4.0, Tarım 4.0, Sağlık 4.0, Lojistik 4.0 veya Antalya 4.0 şeklinde adlandırıyoruz. Yani artık ve nihayet insan kas gücünü sistemden tamamen çekip, insanın en kıymetli varlığı olan beynine müracaat ediyoruz. Başka bir deyişle, vahşi kapitalizme veda ediyoruz. Endüstrinin fikir liderleri Levent Erden, Ali Rıza Ersoy, Ali Ağaoğlu ve Oğuz Babüroğlu Fashion System için ekonomi, pazarlama ve Endüstri 4.0 alanında makaleler kaleme aldı.

  Aynı zamanda modayı e-ticaretin zirvesine taşıyan platform Farfetch‘in kurucu ve CEO’su José Neves, Man Repeller‘ın kurucusu Leandra Medine ve alışveriş alışkanlıklarını kökten değiştiren Stitch Fix‘in kurucusu Katrina Lake ile özel röportajlar gerçekleştirdik.

  Made ın Turkey

  Fotoğraf: Mert Terliksiz
  Moda Editörü: Aslıgül Arslanalp

  Made in Turkey algısını güçlendirmek ve entelektüel bir bakış açısı geliştirmek adına Türk moda endüstrisini yeni formülleriyle güçlendiren dört tasarımcı ve ana akımın kurallarını hiçe sayarak, kendi özgün kimliklerinden sapmadan yola devam eden beş markayla bir araya geldik.

  Bu coğrafyanın gizli güçleri, artizanal markalar ve hazır giyim markalarının yeni koleksiyonlarıyla özel çekimler gerçekleştirdik.

  1 YORUM

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here