Van’da 50 Fabrika Kurulyor

0

Bugünlerde Doğu Anadolu ve fabrika kelimeleri yan yana çok fazla anılır oldu. Yeni bir atılım ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca destekleniyor. Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi projesi kapsamında Van’da 50 tekstil fabrikası kurulacak ve 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Van’da ekonomik canlılığı artırmak ve işsizlik sorununu çözmek amacıyla Van-Hakkari kara yolunda 300 dönüm alana kurulan Tekstilkent’te doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.100 hektarlık alana kurulacak yeni Tekstilkent için imar çalışmalarını başlatan DAKA, bir ay içinde ihale sürecini tamamlayarak firmalara yer tahsisi yapmayı hedefliyor. Bakanlık, onay verdiği proje için Van’a 16 milyon lira kaynak gönderdi.

Türkiye’nin dünyada tekstil sektörüne yön veren ülkelerden biri olduğunun altını çizen DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da “Bir Uzak Doğu gerçeği var, bununla rekabet edebilmek tamamen maliyete bağlı. Tekstil, emek yoğun bir sektör. Bu anlamda 6. bölge teşvikleri yatırımcılara can suyu oldu. Maliyetleri düşürmek için firmalardan bölgemize yoğun ilgi var. Önümüzdeki yıllarda bu talebin artacağına inanıyorum. Ülkemizin dövizle ilgili yaşadığı gelişmeler ekonomide negatif görünse de ihracat yapan firmalar için pozitif. Bunun başında tekstil geliyor. Bütün piyasalarda yaşanan durgunluğa rağmen Tekstilkent’te yoğunluk devam ediyor. Bunun bölgemize fayda sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde yorumda bulundu.

Yeni proje ile Van’ın bölgede tekstil üssü olabileceğini dile getiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here