Türkiye Uluslararası Pazarda Avantajlı

0

Dünyada en çok ticareti yapılan 200 ürünün 47’sinde Türkiye’nin üstünlüğü bulunuyor. Peki, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik yılında Türkiye’yi neler bekliyor?

2019’u “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” yılı ilan eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yol haritası olacak detaylı bir rapor hazırladı. İhracatçıya geniş kapsamlı ve katma değer yaratmaya yönelik hazırlanan “İhracat 2019 Raporu”, beş bölümden oluşuyor.

Raporda, bu sene hayata geçirilecek İhracatta İlk Adım Seferberliği, İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerden oluşan eylem planlarının yanı sıra 5G olarak adlandırılan Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemleri’ne de yer verildi.

Raporda Ekonomist Bela Balassa tarafından geliştirilen “Revealed Comparative Advantage” (Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük) modeline göre, Türkiye’nin uluslararası pazarlarda avantajlı olduğu ve potansiyelinin bulunduğu ürünler belirlendi. Dünyada en çok ticareti yapılan 200 ürünün 47’sinde Türkiye, karşılaştırmalı üstünlüğe sahip. 47 üründen beş tanesi de en fazla ihracat yapan ilk üç sektör arasında olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne ait ürün gruplarından oluşuyor. Söz konusu ürünlerin en büyük ithalatçıları arasında yer alan Avrupa ülkeleri, genelde Türkiye için önde gelen hedef pazarlar olarak öne çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here