2019 İnternet Trend Raporu’na Göre 6 Adımda Dijital Pazarlama

0

Mary Meeker internet aleminin en popüler dijital analistlerinden. 1995 yılından bu yana hazırlamış olduğu “Internet Trends” raporu ise “world wide web” içerisinde kendine yer edinen tüm kanallar, e ticaret siteleri yani kısacası tüm dijital dünya için bir el kitabı niteliğinde. Geçtiğimiz günlerde ise 2019 raporunu açıkladı.

Rapor değişen tüketici trendleri, Çin’in baskın rolü ve geleceğin Youtube ve Instagram’da olacağı gibi konulara da değiniyor. Ancak bizim odak noktamızda 6 önemli başlık altında toplanan dijital pazarlama stratejileri yer alıyor.

1 – Hayat “mobil” olmaya başladı

Dijital dünya konusunda daha spesifik olmamız gerekiyorsa, şöyle açıklayalım. Dünyayı henüz parmağımız ucunda oynatmaya başlamadık, ancak onu avucumuzun içine aldık. Ve hayat mobil telefonların ekranında dönüyor. Kullanıcıyı nasıl etkileyebilirsiniz?

2 – Şimdi reklamlar

Lüks markalar dijitalde büyük oynuyor. Kering medya planlamasındaki bütçenin yarısını dijitale ayırdı. Bir önceki yıla bakacak olursak bu miktarda yüzde 20 artış var. LVMH’de ise rakamlar net. Dijitale ayrılan bütçe 6.3 milyar dolar değerinde. Bir önceki yıla göre yüzde 12 artış mevcut. İşte bu yüzden dergi gibi matbu yayınlara ayrılan bütçe her sene geriliyor. Ya da billboardlar. Artık öncelikli ilanlar Facebook ve Google’da.

3 – Doğru görsel dil

Instagram’da gördüğümüz fotoğraf kareleri, hikayelerde göz açıp kapayıncaya kadar akan onlarca görsel… Zihnimiz bir yerden sonra yoruluyor. İşte bu noktada markaların özen göstermesi gereken şey de akılda kalıcı görsel içerikler.

4 – Kişiselleştirilmiş Data

Aklımıza ilk gelenleri sıralayalım. Amazon, Netflix, Spotify, Stitch Fix… Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Açık konuşalım. İnternete bilgilerinizi ne kadar fazla bırakırsanız datalarınız ve markaların size vereceği içerik de bir o kadar kişisel olacak.

5 – Güvenlik Öncelikli

Ve bir önceki maddenin devamı olarak düşünebileceğimiz bir diğer sonuç. Bilgilerinizin emin ellerde saklandığını düşündüğünüz zaman markaya/ siteye bağlılığınız devam edecektir. İşte bu da birden fazla seçenek arasında kaldığınızda doğru seçimi yapmanız konusunda size yardımcı olacak.

6 – Müşteri kazanmak bir oyun

“Açlık Oyunları”nın zorlu olduğunu düşünüyorsanız bir de bunu markalara sorun. Müşteri kazanmak satışları doğrudan artıracağı için onlar için en zorlusu bu. Hele ki dijital dünyanın derya deniz olduğunu düşünecek olursak… İşte Mary Meeker’a göre bu yüzden birçok dijital platform aynı zamanda bir mağaza açmanın da peşinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here