2019’da Görmeniz Gereken 3 Sergi

0

Moda dünyasının en revaçta olan tasarımcısı, tüm zamanların en görkemli markalarından biri ve yılın en heyecan verici moda olaylarından biri bu yıl bizi Atlantik’in öte yakasına davet ediyor.

Virgil Abloh: Figures of Speech

Bir anda moda endüstrisinin en hip tasarımcılarından birine dönüşen Virgil Abloh sanata da el attı. Üstelik tasarımcının sanatla olan bu flörtü sadece bir sanatçıyla ortaklaşa üreteceği kapsül koleksiyondan ibaret değil. Abloh’yu henüz yolun başında, rüştünü yeteri kadar ispat etmemiş bir olarak görebilirsiniz, ancak The Museum of Contemporary Art Chicago sizinle aynı şekilde düşünmüyor. Virgil Abloh, 2009 yılında Fendi’de stajyer olarak başladığı kariyerine 2013 yılında adının geniş kitlelerce duyulmasını sağlayan markası Off-White’ı kurarak yoluna devam etmişti. Geçtiğimiz yıl Louis Vuitton’un erkek giyiminin artistik direktörü olduktan aylar sonra Time dergisi tarafından yılın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.

Gelelim sergiye. Adının duyulmasını sağlayan koleksiyonları, ses getiren şovlarının videolarını, mobilya ve grafik tasarımlarını aynı zamanda Jenny Holzer, Arthur Jafa ve John Baldessari gibi sanatçılarla yaptığı işbirliklerin hepsini görebileceğiz. Abloh’nun Instagram üzerinden yaptığı açıklamaya göre, tasarımcının son 20 yıl içinde ürettiği her şeyin aslında nasıl da birbirleriyle bağlantılı olduğunu gözlemleme fırsatımız olacakmış. Sergi 10 Haziran – 22 Eylül arasında ziyaret edilebilir.

CAMP: Notes on Fashion

Her yıl tüm moda sektörünün büyük bir heyecanla beklediği ve pek tabi basında en çok ses getiren sergilerden biri MET, Costume Institue tarafından düzenleniyor. Öyle ki, serginin hazırlık aşaması ve sergiden daha ünlü olan açılış galasının hikayesi bir keresinde “First Monday in May” adıyla Andrew Rossi tarafından filme bile alınmıştı. Bu yılki tema ise Camp: Notes on Fashion. Serginin çıkış noktası ise Susan Sontag’in 1964 yılında yazdığı bir makale: Notes on Camp. Müzenin bugüne kadarki en sıra dışı sayılabilecek sergisinde karşımıza çıkacak muhtemel tasarımları şu sözlerle özetleyebiliriz: Teatral, abartılı, kitsch. 9 Haziran’da kapıları açılacak sergi 8 Eylül’e kadar devam edecek.

Dior: From Paris to World 

Museum of Decorative Arts in Paris ve ardından Victoria & Albert’ta Dior arşivinden 500 parçadan fazla bir seçkiyle sunulan Christian Dior: Designers of Dreams sergisinin ne kadar çok ses getirdiğini Instagram’da fazlaca yapılan paylaşımlardan bile görmüş olabilirsiniz. Ancak yeni bir sergi bu kez bizi Atlantik’in öte yakasına davet ediyor.

10 Mayıs’ta Dallas Museum of Art’ta başlayacak sergi modaevi adına Birleşik Devletler’de düzenlenen ilk büyük sergi olma özelliği taşıyor. 70 yıllık geçmişe sahip Dior’un farklı tasarımcıların elinden çıkan 100’den faza haute couture kıyafetin, video, skeç, fotoğraf ve aksesuarların da dahil olduğu sergide Maria Grazia Chiuri, Raf Simons ve Yves Saint Laurent tasarımlarını yan yana görmek mümkün. Sergi 1 Eylül’de son bulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here