2019’da İhracat İle Büyüyeceğiz

0

Moda endüstrisi gün geçtikçe gelişiyor ve ülkenin kalkınması konusunda ekonomiye ciddi bir şekilde yatırım ediyor. Birçoğumuz ilham veren çekimleri, ünlülerin modayla olan yakın plan ilişkisini izlemekten oldukça keyif alıyor. İşin eğlenceli yanı bir yana, aslında istihdama ve ihracata da büyük katkıda bulunuyor.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe geçtiğimiz günlerde şöyle bir açıklamada bulundu: “Katma değerli üretimde, istihdamda, ihracatta ve ülkemize net döviz kazandırmada öncü sektörüz. 17 bin firmamızla 209 ülkeye 17,6 milyar dolarlık ihracat ile kapattığımız 2018’de üç önemli rekorla gururlandık. 2018’de 15,8 milyar dolar net ihracat geliri ile diğer sektörlere açık ara fark attık. Yüzde 75’inde İHKİB üyelerinin imzası bulunan ihracat ve ülkemize kazandırdığımız döviz ile cari açığı frenleyen sektör olduk. Türkiye, 2018’de 27,6 milyar dolar cari açık verdi. Türk Moda Endüstrisi gibi iki sektör daha olsaydı, cari açık sorunumuz kalmayacak belki de artıya geçebilecektik. Sektör olarak üretim artışını da rekorla kapattık. 2018 yılında imalat sanayi yüzde 1,5 büyürken hazır giyim sektörü yüzde 4,7 üretim artışı ile fark yaratmış oldu.

2018 yılında imalat sanayi yüzde 1,5 büyürken hazır giyim sektörü yüzde 4,7 üretim artışı ile fark yaratmış oldu

Pek tabi bizleri gururlandıran haberler sadece bununla sınırla değil. İstihdam konusunda Türk Hazır Giyim Endüstrisi 2018’in son 5 ayında rekor üstüne rekor kırmış. Türk Moda Endüstrisi üretimde 525 bin 146 kayıtlı istihdam ile 2018’i kapatmış. Dolayısıyla bu performansıyla Türk Moda Endüstrisi’nin ekonomideki dengelenme sürecine en fazla katkı sağlayan sektör oldu. Mustafa Gültepe aynı zamanda Türk Moda Endüstrisi’nin kritik önemini de paylaştı. “Sektör olarak 1000 dolarlık yatırım ile ortalama 1,5 kişiye istihdam sağlayabiliyoruz. İstihdam üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi durumunda ülkemizdeki işsizlik sorununun çözümüne çok daha büyük katkı sunabiliriz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu için gündeme getirdiğimiz ‘Tersine Göç Projesi’nin de bölgedeki gençlerimizin üretim süreçlerine katılması için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Kapasite kullanımında sektör olarak yüzde 80,7’ye ulaşmış bulunuyoruz. 17,6 milyar dolarlık ihracatı orta vadede iki katına çıkarmayı hedefleyen sektörümüzün, acilen yeni yatırımlara ve modern tesislere ihtiyacı var. Biz İstanbul’u moda merkezi, Anadolu’yu üretim üssü yapmak istiyoruz. Bu projemizin gerçekleşmesinde ve sektörün modern tesislerle geleceğe hazırlanmasında TOKİ çok önemli bir rol üstlenebilir. Ülkemizin konut sorununun çözümünde “büyük başarılara imza atan TOKİ, Anadolu’da atıl duran kamu binalarını fabrikaya dönüştürebilir ya da moda endüstrimizin dünyadaki algısına da pozitif katkı yapacak yeni fabrika binaları inşa ederek uzun vadeyle firmalarımıza kiralayabilir. TOKİ bu çağrımıza kabul ederse biz her binayı, üretim merkezine çevirme sözü veriyoruz.”

Türkiye Hazır Giyim Endüstrisi dünyada önemli bir oyuncu olabilir, ancak kat etmesi gereken daha çok yol var elbette. Bu yüzden devlet desteği de hiç şüphesiz çok önemli. Bu yüzden ipliğe gelen gümrük vergisi örneğin sektörü zarara uğratabilir. Bu yüzden ülkede yatırımı ve üretimi caydıran birçok maddeden devletin vaz geçmesi gerekiyor. Gültepe’ye göre özellikle Brexit nedeniyle ve AB ekonomilerindeki daralma yüzünden 2019 küresel pazarda zaten sıkıntılar var. Bu noktada ibreyi yukarıya çevirebilirsek 2019’u yüzde 7 – 8 ihracat artışı ile kapatabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here