Armani Düşüşe Geçti

0

Karl Lagerfeld’in ölümünün ardından geriye dönüp baktığımızda moda dünyasının en güçlü tasarımcılarından biri olarak Giorgio Armani’yi görüyoruz. Donatella Versace ve Miuccia Prada’yla birlikte endüstri dışında da global anlamda tanınan üç yıldız İtalyan tasarımcıdan biri o… Üstelik 84 yaşındaki Armani bugün sadece markanın kreatif direktörü değil, aynı zamanda CEO’su ve markasının yegane sahibi. Bronz teni ve beyaz saçlarıyla sadece markasını değil kendi duruşunu da satmaktan geri kalmıyor.

Geleneğe bağlılık işe yaramayınca

Ancak athleisure akımının yükselişi Balenciaga ve Gucci gibi markaların sokak kültürünü yükseltmesinin ardından klasik dokunuşla, geleneksel modellerle yoluna devam eden markalarda, hatta köklü moda evlerinde bile düşüşler yaşanmaya başladı.

Armani’de net rakamlar 2017 yılında yüzde 5.5 oranında geriledi. İyileşmenin olmadığı belli ki marka 2018 yılında verilerini paylaşmamayı tercih etti. Üstelik 2020’den önce bir yükseliş de ufukta kendini belli etmiyor. Armani’nin kanatları altında var olan yedi markadan orta kesime hitap eden dört marka kapandı. Bunun nedeni dijital dünyaya daha iyi adapte olabilmek. Bakalım marka anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here