Barneys Kapanıyor Mu?

0

 

Barney Pressman, 1923 yılında Barneys’i hayata geçirmeye karar verdiğinde, aslında geleneksel perakende mağazacılığının gelişeceğine dair pek bir umut yoktu. Hatta o dönem Pressman, bu yeni girişimini finanse edebilmek için eşinin nişan yüzüğünü satmak durumunda kalmıştı. Neyse ki sonunda Pressman’ın 500 metrekarelik erkek giyim mağazası, ikonik lüks mağaza zincirlerinden biri oldu. Ancak bildiğiniz üzere Barneys’te şu an sular durulmuyor.

Sallantılı bir dönemi takiben geçtiğimiz hafta, Authentic Brands Grup 271 milyon dolarlık hisseyle Barneys New York’a sahip oldu. Ve artık Barneys’in kapılarının resmen kapanması bekleniyor. Peki ama neden ve nasıl? İşte bildiklerimiz… 

 

Barneys konkordato ile yüz yüze 

Giderek artan kiralar, katlanan borçlar, Net-a-Porter gibi online alışveriş siteleriyle rekabet Barneys’i konkordato ile yüz yüze getirdi. Ağustos’ta iflas beyanında bulunuldu ve satışa sunuldu. Yapılan resmi incelemelerde Barneys’in The Row’a 3.7 milyon dolar, Celine’e 2.7 milyon dolar ve benzeri lüks markaların çoğuna milyonlarca dolar borcu olduğu ortaya çıktı. 

Barneys, konkordato ilanı üzerine Brigade Capital yatırım firması ile anlaştı. Hemen kullanılmak üzere 75 milyon dolar, toplamda 218 milyon dolar kredi temin etti. Anlaşma Barneys’in işletmelerinden beşini kapatmasını, Ekim ayına kadar da bir alıcı bulmasını ya da tasfiye edilmesini gerektiriyordu. 

 

Bir umut 

Authentic Brands Grubu (ABG) başından beri Barneys için en güçlü alıcı konumundaydı. Juicy Couture, Nine West ve benzeri moda ve perakende markalarına sahip olan ABG, Eylül başında teklif sunacağını açıkladı. Teklif sunuldu ve Barneys varlıklarını yaklaşık 271 milyon dolara satacağını açıklayan bildiriyi yayınladı. 

Bundan kısa bir süre sonra teklif verenler artmaya başladı. Ben-Avraham teklif vermek adına gereken sermayeyi artırmak için bir kamu kampanyası başlattı. İhalenin sonunda, Ekim ayında teklif verenlerden bazıları Steve Madden ve eski Istithmar CEO’su David Jackson oldu. 

Bir umut Barneys kurtarılmaya çalışıldı, çalışılıyor… 

 

Ve sonuç… 

En güncel açıklamalara göre, Barneys’in göze çarpan tasarımlarının tasfiye satışları olabilir. 

Authentic Brands Grubu uluslararası başarısını, Barneys’in perakende satışlarını geliştirme ve küreselleştirme yönünde kullanmayı planladığını açıkladı. Planın temellerinde, pop-up dükkanlar ve e-ticaret platformları yatıyor. Vizyon, markanın özüne sadık kalarak Barneys’i yeni bir çağa sürüklemek yönünde. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here