Bilinçli Gıdaların Devri

0

 

Sürdürülebilirlik, yeme içme alışkanlıklarımızı kökünden değiştirebilecek ufukları işaret ediyor. Gıda üretiminde de tüketiminde de artan farkındalık, yeni trendleri doğuruyor. Örneğin mindful eaters (biz onları “düşünceli yiyiciler” olarak Türkçeleştirebiliriz), yediklerinin nereden geldiğini, nasıl ve ne şartlarda üretildiğini öğrenmek isteyen, aktif tüketiciler. Özellikle milenyum kuşağı ile Z jenerasyonu, bu konuda oldukça bilinçli hareket ediyor, yeni malzemeler deneyip bu akımı güçlendiriyorlar.

Tüketiciler bilinçlendikçe üreticilerin de bu duruma ayak uydurması ve ürünlerini etiketlerine yeniden göz atmaları şart oluyor, böylece GDO’lu, koruyucu ve şeker içeren ürünler yerini organik etiketli ürünlere bırakıyor. Meyve ve sebzelerin gördüğü rağbet ise her geçen gün artıyor; tüm bunların sonucundaysa gıda ürünleri mümkün olan en doğal halini alıyor.

Yediklerimizin sürdürülebilir bir hale bürünmesiyle iş tamamlanmıyor, sıra onları muhafaza ettiğimiz ambalajlara geliyor. Plastik kullanımı ve doğada çözünmeyen maddeler, bir zamanlar marketlerin ve dolaplarımızın vazgeçilmezleriydi fakat bugün geldiğimiz noktada, çevreyle uyumlu olmayan hiçbir materyalin tercih önceliği olmuyor. Sürdürülebilir gıda ürünleri gibi sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş ambalajlar da hayatımıza girmeye yavaş yavaş başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here