Black Friday ile Değişen Mağazacılık Ekosistemi

0

 

Black Friday. Pek çok kişi için yılın en güzel zamanı. Öte yandan yılın en büyük indirimlerinden yararlanmak için beklenen bu tarih, hem perakende hem de e-ticarette büyük bir hacim yaratıyor. Böylece mağazacılık ekosistemi olağanüstü bir değişime uğruyor. Sanki her şey bu tarihe fikslenmiş, perakende ve e-ticaret potansiyeline salt “muhteşem cuma” günü ulaşmakta. Peki  sektörün içindekiler bu konu hakkında ne düşünüyor? Boyner Mağazacılık Genel Müdürü Eren Çamurdan ve morhipo.com Pazarlama & Müşteri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Alp’e sorduk.

Yurt dışında 11.11 ve Black Friday gibi özel günlerin son yıllarda ülkemizde de uygulanmasının Türk perakendesinin Kasım ayına ayrı ve yeni bir motivasyon getirdiğini söyleyen Eren Çamurdan konu hakkında şunları söylüyor; “Müşterilerimize alışveriş motivasyonu veren veya sektöre yeni enerjiler getiren tüm bu dönemlerden biz perakendeciler elbette mutluyuz. Ancak farklı beklentileri ve motivasyonları olan çok geniş bir müşteri kitlesi olduğunu da unutmamamız gerek… Kimi müşteriler kampanya ve indirim dönemlerine duyarlı, sadece bu dönemlerde alışveriş yapmayı tercih ederken kimi müşteriler de sezon trendlerini sezon başında takip etmek, daha farklı ve ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyor. Markalar, bu özel günler dışında da müşterilerine müşteri beklentilerine yönelik farklı ayrıcalık ve deneyimler sunmaya devam etmeli; sadece dönemsel değil, bütüne odaklanarak çalışmalı. İşimize böyle bakmamız durumunda daha samimi ve sürdürülebilir bir perakendecilik söz konusu olur diye düşünüyorum.”

Morhipo Pazarlama & Müşteri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Alp ise yüzyılın ortasından beri yılın en avantajlı alışveriş günü olarak tarihe geçen bu dönem hakkında; “Hikayenin doğuşu zaten fiziksel mağazalardan geliyor. 21. yüzyılın başında alışveriş trendlerinin önce online’a sonra da mobile evrilmesiyle bu dünyada yansıma bulmuş bir uygulama.” diyor. 

Bu bağlamda Türkiye’de online alışverişlerde daha esnek iş modellerini hayata geçirmenin mümkün olduğunu belirten Alp, e-ticaretin metrekare ve stok maliyeti gibi fiziksel dünyanın kısıtlarından bağımsız bir oyun olduğunun altını çiziyor; “Bu yüzden e-ticaret markaları Black Friday ve benzeri uygulamalarda öncü oldu, daha hızlı ve daha büyük aksiyonlar aldı. Ancak e-ticaret, mağazacılık ve müşteriyi birbirinden bağımsız değerlendirmek hata olur. Sektör trendlerine ve alışveriş dünyasındaki değişimlere markalar kadar müşteriler de uyum sağlıyor. Belirli alışverişlerini Kasım’a erteleyen veya ileriye dönük alışverişlerini bir önceki Kasım’dan yapan müşteri, Kasım ayında e-ticarette yarattığı büyük hacme ilave olarak mağazalara da yöneliyor. Bunu bankaların verileri de doğruluyor.” 

Mağazacılıkta sektör trendlerine ayak uyduran, müşteri beklentilerine cevap verecek refleksleri geliştirmiş markaların Kasım pastasından kesinlikle pay aldığını söyleyen Mehtap Alp sözlerini şöyle tamamlıyor; “Nasıl ki özel dönem alışverişleri mağazacılık kadar e-ticareti de olumlu etkiliyorsa, Black Friday’i de e-ticarete özel bir uygulama olarak değerlendirmek hata olur. Mağazacılık alışveriş ekosisteminin önemli bir parçası, bu kadar dinamik ve deneyim odaklı bir sektörde markalar alışveriş deneyimine odaklanarak, ziyaret süresini uzatacak ve içeriğini zenginleştirecek uygulamalarla tüketicinin alışveriş alışkanlıklarında vazgeçilmez yerini koruyacak.”

Hazırlayan: Melis Özek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here