Brexit Türkiye’yi Nasıl Etkiliyor? Bölüm 1

0

2016 yılından bu yana tüm dünya nefesini tuttu ve Birleşik Krallık’a odaklandı. Cümlede bir mübalağa yok aslında. Krallık, Avrupa Birliği’nden çıkmak istedi. Referandumlar, uzayan süreçler herkesin bilgisi dahilinde olan konular. Pek tabii ki moda endüstrisi de bu durumdan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Basit detaylardan zorlayıcı prosedürlere kadar sektör farklı açılardan olan olaylardan nasibini alıyor. Pasaport kontrolü mesela, tüm bu sürecin sonrasındaki en ufak detay gibi gözükebilir. Ancak İngilizler de bundan sonra seyahat ettikleri AB ülkelerinin girişlerinde uzun kuyruklar bekleyecekler. Biraz daha ciddileşelim şimdi. Tedarik zincirinde olaylar pek de hızlı yürümeyecek. Gümrük ve vergilendirmede yeni kurallar gözetilecek. Kumaşlarını farklı Avrupa ülkelerinden tedarik alıp, üretimi de farklı ülkelerde yapan markaların geleceği bundan böyle sallantıda. Özellikle de daha küçük ve bağımsız markaların işi zorlaşıyor.

Lojistik açıdan zorlu bir sürecin dışında markaların Ada’nın ötesinde fabrika kurması da zorlaşacak. En kötüsü ise sürecin bir türlü sonlanmaması nedeniyle birçok kurum ve şirketin gelecek planları yapamaması.

İHKİB geçtiğimiz günlerde PwC ortaklığıyla Brexit raporunu yayınları ve raporun öne çıkan bazı satır başları şu şekilde:

Farklı senaryolar

Bugün masada Brexit konusunda üç farklı senaryo var.

Senaryo 1: Gecikmeli STA (serbest ticaret anlaşması)

    Birleşik Krallık (BK) ve AB, Mart 2019 son tarihine kadar nihai bir anlaşmaya varamaz.

    İngiltere 2020 yılına kadar Tek Pazar üyesi olmaya devam eder.

    2020′de tarifesiz ürünler için STA.

Senaryo 2: Anlaşmasız Ayrılık

    BK, bir ticaret anlaşmasına varmadan AB’den ayrılır.

    AB ile olan ticaret ilkileri varsayılan olarak Dünya Ticaret Örgütü (WTO) kullana uyarlanır.

Senaryo 3: Brexit İptali

    İngiltere, Avrupa Tek Pazara ve finansal sektör pasaport haklarına erişim hakkını elinde tutar.

    BK-AB vatandaşları tam serbest dolaşım haklarına sahip.

    Veya, yeni Brexit referandumu ve iptali.

Brexit İhtimali Sektörü Nasıl Etkiledi?

2018de Birleşik Krallık’ın hazır giyim üretimi 4,97, tüketimi ise 44,6 milyar pound olarak gerçekleşmişti. Üretici fiyatlarındaki değişimden arınrılmış üretim miktarının büyüme değerlerine bakıldığında, Brexit referandumu sonrasında üretimde ciddi bir gerileme yaşanğı görülüyor. 2011– 2015 döneminde yıllık ortalama %13 hızla büyüyen üretim miktarı, 2015-2018 döneminde %6 hızla gerilemişti. Tüketim açısından da pazar büyümesinde yavaşlama söz konusu. 2011-2015 dönemindeki yıllık ortalama %0,23 pazar büyümesi, 2015– 2018 döneminde %0,07 oranında.

Peki Türkiye bu durumda nasıl etkilenecek?

rkiye, Birleşik Krallık ile yoğun bir ticaret ilişkisi içerisinde. Birleşik Krallık, Türkiye‘nin toplam ihracatının yaklaşık %6’sını oluşturan ikinci en büyük ihracat pazarı ve ayrıca Türkiye bugüne kadar İngiltere ile hep tutarlı ticaret dengesi fazlana sahip oldu. Hazır giyim ihracatının %11,6’sının yapıldığı Birleşik Krallık, Türkiye hazır giyim sanayii için önemli bir ticaret ortağı.

Türkiyenin hazır giyim ihracatında önemli bir ağırlığı olan 15 ürünün Brexit’ten olumsuz etkilenme ihtimali yüksek.

Brexit sürecinin en çok etkileyeceği en çok risk altında olan – birinci bölgedeki 15 ürün, Türk hazır giyim ihracatının %53’ünü, Birleşik Krallık’a yalan hazır giyim ihracatının ise %65’ini olturuyor. Bu ürün grubunun ihracatında Ada’nın payı %12. Türkiyenin ihracatı içinde nispeten az yer kaplayan (%19), fakat ihracat içinde BKnin payının ortalamaya göre yüksek olduğu (%12) 2. bölge ürün grupları ise ihracat hacmi bakımdan ikinci sırada geliyor. Genel resme bakıldığında, ihracat hacmi göz önüne alınarak Türk hazır giyim sanayiinin BK pazarındaki dalgalanmalara karşı hassasiyet göstereceği çıkarımı yalabilir.

Türkiye Hazır Giyim Sektörü Firmalarının Dikkate Alması Gereken Konular

Krallık’a pazar erişimi kısa vadede kesintiye uğrayarak, firmaların gelir akışlarını bozabilir. Orta vadede, üreticiler bu ülkeye alternatif yeni pazarlar aramak zorunda kalabilir. Tedarik kararları farklı bir rejime tabi olabilir. Hazır giyim üreticileri, siparişleri kısa sürede ve daha düşük maliyetle yerine getirebilecek alternatif tedarikçi ülkeler arayabilir. BK’nin çıkışı, aday ülkelere tahsis edilen AB bütçesinin azaltılmasına yol açabilir. İşletmeler inovasyon gibi alanlardaki projeleri için finansman desteği sunan daha küçük bir AB fon (örneğin, Horizon 2020) havuzuyla karşı karşıya kalabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here