Çağa Ayak Uydurmak: Nike Nasıl Sansasyon Yaratıyor?

0

 

Sıradaki haberimiz iki markanın iş birliğinin nasıl çığır açıcı olabileceğini kanıtlar nitelikte. Ama öncelikle hepimizin ortak bir derdinden bahsederek giriş yapalım: Doğru ayakkabı! Hayır sadece kendimizi daha iyi hissettirecek ya da ayağımızda şık duracak bir çiftten bahsetmiyoruz. Ayakkabı numarası hemen hemen her marka ve hatta genelde aynı markanın farklı ürünlerinde bile değişebiliyor. Ayağınızın yapısı, kendinizi doğru tanımadığınız taktirde ya da pek de işinin ehli olmayan satıcılarla karşılaştığınız zaman sıra alışverişe geldiğinde zorluk çıkarıyor. “Giyince açılır”, “birkaç kez giyince ayağınız alışır” yıllar boyunca duymaya en çok alıştığımız cümlelere dönüştü. 

İşte bu derdi ortadan kaldıran çözüme, yani çığır açıcı birlikteliğe ve masanın her iki tarafındaki markalara bakalım şimdi. 

İsrail menşeli İnvertex, mobil bir aplikasyon geliştirerek 3D yöntemiyle insan anatomisini analiz eden sanal fitting olayını geliştirmişti. Yöntem, hızlı bir şekilde ürünlerin kişiselleştirilmesini ya da kişiselleştirilmiş ürünlerin hızlı bir şekilde çok sayıda üretimini de sağlıyordu. Merkezi Tel Aviv’de bulunan bu start up’ın geliştirdiği teknoloji, yapay zeka ve 3D teknolojileri yardımıyla insanların ayakkabı satın alma alışkanlıklarında devrim yaratma isteğiyle yola çıkmıştı. İndirdiğiniz aplikasyon yardımıyla ayağınızı scan ettikten sonra uygulama size en uygun ayakkabıların listesini çıkarıyordu. 

2015’te kurulan start up geçtiğimiz yıl Nike’a satılmıştı. Ekip “İnovatif bakış açımızla dünya çapında Nike’ın daha da fazla insana ulaşmasını sağlayacağız” demişti. Ve geçtiğimiz günlerde Nike’ın bu yatırımı meyvesini verdi. 

Nike’ın yaptığı araştırmaya göre markanın müşterilerinin yüzde 60’ı yanlış numara ayakkabı giyiyor. Geliştirdikleri özel ölçü teknolojisiyle de bu yanlışlığı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bu yaz kullanılmaya başlanacak yöntem öncelikle Nike’ın aplikasyonu üzerinden denenebilecek ve ardından mağazalarda da bu yöntemle satış yapılacak. Yeni yazılım, telefonunuzun kamerası yardımıyla birkaç saniye içerisinde gerekli bütün datayı ve ayağınızın yapısını zihnine kaydedebiliyor. 

Nike’ın inovasyon, büyüme ve ürünlerden sorumlu müdürü Michael Martin bu birlikteliğin Nike’ı bir teknoloji şirketi olarak konumlandıracağını da söylüyor. “Artık bu noktada Nike bir teknoloji firması. Gücünü ise geçmişten, ayakkabı tasarımından ve hikaye anlatıcılığından alıyor” diyor. “Ayrıca bu yöntem bugüne kadar geliştirdiğimiz en büyük çözüm. Böylece bir ürün piyasaya çıkmadan önce kimleri hedeflediğimizi bilmiş olacağız. Bundan bir sonraki adımımız ise bireyselliği ön plana çıkararak kişiye özel ürünler geliştirmek olacak.” Nike’ın yeni teknolojisi Temmuz’da ABD’de, yaz sonunda ise Avrupa ve dünya genelinde kullanılmaya başlayacak. 

Nike’ın son zamanlarda haberlere konu olmasının tek nedeni bu değil. Marka Eckhaus Latta, Fenty gibi isimlerin peşinden gidip büyük beden kıyafetler üreterek tüm müşteri kitlelerini kucaklamaya başlamıştı. Son yenilik ise Londra’daki amiral mağazasına yerleştirdiği büyük model mankenler oldu. 

Bu hareket birçok açıdan önemli. Ancak spor ürünleri satan bir markanın böyle bir adım atması, kilolu insanların spor yapmadığı veya sağlıksız olduğu yönündeki kalıplaşmış algıları da kıracak cinsten. Markanın bu kararı sosyal medyada da büyük alkış aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here