Çoraplar Hakkında Konuşmalıyız

0

Tişörtler gibi dolabımızın olmazsa olmaz parçalarından biri de çoraplar. Yıllarca düz renkleri tercih etmiş ve onlara önemli karakterler yüklemiş olabiliriz. Bugün hemen hepimizin ayağında grafik desenlerin, hatta sloganların olduğu çoraplar var ama. Ayakkabı ve pantolonların arasından göz kırpıyor, karşımızdaki insanlar tarafından fark edilmemizi sağlıyorlar. Öyle ki Kanada’nın başbakanı Justin Trudeau’nun çorapları üzerine bloglar bile var. Terlikle giyilen çoraplar ya da spor dışında beyaz pamuklu çorap giymek en popüler tartışma konularından. Hatta çorapları nasıl giydiğiniz genel olarak stiliniz konusunda ipucu bile veriyor. Ayağınıza puantiyeli çorapları çekip bir kitap eşliğinde Instagram’da paylaşanlardan mısınız yoksa oldukça eskimiş Converse’inizle birlikte bir çift siyah çorabı mı tercih ederdiniz? Belki de tıpkı Trudeua gibi Davos zirvesine giderken takım elbiseninizi iki farklı renkteki çorapla tamamlarsınız.

Mevzu bu kadarla sınırlı değil elbette, ama ciddileşmeden önce eğlenceli kısmı biraz daha eşelemek isterim. Oscar ödüllü Gary Oldman bir keresinde şöyle demişti: “Arkadaşlarınızı karakterlerine göre, çoraplarınızı renklerine göre seçersiniz.” Netflix’in bugüne kadar ürettiği en pahalı yapım olan The Crown’da İngiliz Kralı’nı canlandıran ve Dr. Who ile akıllara kazınan Matt Smith ise her fotoğraf çekiminde bir çift çorap çaldığını itiraf etmişti. Dünyanın en popüler performans sanatçısı olan Marina Abramovic’se oturduğu evler ve çorap değiştirme hızını birbirine benzetmişti. Gördünüz mü, çoraplara sadece çorap değil. İşte olay böyle olunca biz de işin biraz daha temeline inip, ekonomisini incelemeye karar verdik. En nihayetinde Glossier isimli güzellik hanedanlığının başındaki ve Into the Gloss isimli bloğun yaratıcısı Emily Weiss’e göre, “Tıpkı hayatın her alanında olduğu gibi çoraplarımızı katlarken bile güler yüzümüzden ödün vermemeliyiz.”

Dünya çorap ihracatının yüzde 10’unu biz gerçekleştiriyoruz. 2018’de ihracatımız yüzde 2,2 artışla 1,1 milyar dolara ulaştı.

Ve işte güler yüz demişken, Türkiye açısından çorap üretimi herkesin gözlerini güldürür nitelikte bir ekonomiye sahip. CHPE ya da Şangay Uluslararası Çorap Satınalma Fuarı Türkiye’nın bu kategoride ne kadar başarılı olduğunu görmemiz konusunda iyi bir fırsat oldu. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkan Yardımcısı Özkan Karaca’ya göre 500 civarında firmanın katıldığı fuarda Türkiye dünyanın ikinci büyük çorap ihracatçısı olarak gövde gösterisi yapmış. Karaca pazardaki yerimizi ise şu sözlerle anlatıyor:

“Türkiye, Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük tedarikçisi olarak küresel bir marka. Dünya çorap ihracatının yüzde 10’unu biz gerçekleştiriyoruz. 2018’de ihracatımız yüzde 2,2 artışla 1,1 milyar dolara ulaştı. İkinci büyük ihracatçı ülke olarak bu payı elbette yeterli görmüyoruz.Yüzde 80’ini Çin’in kontrol ettiği pazardan daha çok pay almak için fuarları büyük bir tanıtım fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Örneğin son yıllarda ağırlıklı olarak çorap firmalarımızla katıldığımız Las Vegas Magic Show’da tanıtımın önemini bir kez daha gördük. 2018’de Türkiye’nin ABD’ye hazır giyim ihracatı yüzde yedi artarken çorapta bu oran yüzde 45’e yaklaştı. Biz Çin’deki CHPE’yi başta ABD olmak üzere Japonya ve Avustralya için atlama taşı, diğer ülkeler için de pazar payımızı artıracağımız bir platform olarak kullanacağız. Yıllık 2,4 milyar dolar çorap ithalatı olan ABD’deki payımızı arttırmak ve bu ülkenin çorap tedarikinde ilk beş ülke arasına girmek istiyoruz. ABD’li alıcıların CHPE’ye katılım gösteren firmalarımıza yoğun ilgisi bu hedefin uzak olmadığını bizlere gösterdi. Bunun yarı sıra CHPE aracılığı ile Japonya ve Avustralya’yı da pazarlarımız arasına almayı hedefliyoruz.”

Çorap Sektöründe UR- GE Projesi

Çorapları gündem maddesi yapan tek olay bu değil elbette. İHKİB bünyesinde 2019 yılında başlatılan yeni Çorap UR-GE projesinin, geçtiğimiz ay Özkan Karaca’nın oturum başkanlığını yaptığı ilk toplantısına 24 firmanın temsilcisi katıldı. Toplantıya Çorap Sanayicileri Derneği (ÇSD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Öztaş, İHKİB ve ÇSD Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bekmezci, Ekoteks İcra Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir ve Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü’nden Erkan İşgören katılım sağladı. Çorap Sektörü Dijital Dönüşüm ve Kapasite Geliştirme UR-GE projelerinin devam edeceği üç yıl boyunca izlenecek yol haritasıyla ilgili katılımcı firmalar bilgilendirilirken, yakın zamanda ilk aşama olan ihtiyaç analizi çalışmasına başlanacağı belirtildi. Bu kapsamda firmalarla tek tek görüşülmek üzere saha ziyaretleri yapılacak. Çorap ihracatçılarının katıldığı toplantıda, İHKİB’in iştiraki olan ve sektörün laboratuvarı olarak kabul edilen Ekoteks’in uzmanları tarafından, 2019 yılında Ekoteks’in hizmetine eklediği Çorap Basınç Ölçüm Cihazı tanıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here