Cos’tan Yeni Üretim: Yenilebilir Sanat

0

Sadece tasarım ve moda dünyası değil, herkes yılın bu vakti yüzünü Milano’ya ve en görkemli fuarlardan biri olan Salone del Mobile’e çeviriyor. Şehrin çehresini ve enerjisini bir anda değiştiren fuarın çıkış noktası mobilyalar olsa da, her nisan herkesin bu İtalyan metropolüne akın etmesindeki asıl neden disiplinlerarası bir yaratıcılık çılgınlığının her tarafta kendini hissettirmesi. En çok konuşulacak sergilerin açılışları, hip partiler, moda evlerinin yeni iş birlikleri bir haftalığına şehri güneşin hiç batmadığı ütopik bir destinasyona çeviriyor.

Kaynak: COS

2012’den bu yana modayı, sanatı, tasarımı ve mimariyi tek bir potada eriterek Salone için özel enstelasyonlar hazırlayan COS ise bu yıl farklı disiplinlerin birbirleriyle flört ettiği çalışmasına gastronomiyi de dahil etmiş. Yeni tasarımını hazırlamak konusunda da Londra merkezli Fransız mimar Arthur Mamou-Mani ile bir ortaklığa gitmiş. Tamamı yenilenebilir kaynaklardan 3D baskı tekniğiyle üretilmiş büyük ölçekli Conifera adlı mimari enstalasyon Palazzo Isimbardi’de sergileniyor.

COS’un Kreatif Direktörü Karin Gustafsson,  “Mamou-Mani’nin işleri geleceğe bir bakış gibi; doğadan ilham alarak, yenilenebilen materyallerin ve modern teknolojik gelişmelerin birleşimiyle nelerin mümkün olabileceğini gösteriyor. Enstalasyonu Palazzo’da bulunduğu yerde görmek, birlikte çalıştığımız zaman boyunca gelişen el işi ve yeniliklere olan ortak ilgimizin birleşmesi ve birlikte çalışmamızla gelişen vizyonun gerçekleşmesine işaret ediyor. Conifera’nın yapım süreci de tasarım ve mimarinin geleceği hakkında bellek oluşturmaya bir fayda sağlar.” Arthur Mamou-Mani’ye  göre Conifera, “dijital ve fiziksel dünyayı birleştirirken gübreleşebilen biyoplastik kullanımıyla sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyor,” şeklinde anlatırken teknoloji ve el işi, insan yapımı ve doğal olan, anıtsallık ve hafiflik arasında bir köprü görevi gördüğünü söylüyor.

Karin Gustafsson ve Arthur Mamou-Mani; kaynak: COS

Dijital olarak tasarlanan ve gelişmiş 3D basım metodları kullanılarak üretilen Conifera, birbirine geçmiş 700 adet modüler biyo-tuğla’dan oluşuyor. Tahta ve biyoplastiğin de birleştiği kafeslerle heykelimsi bir yol oluşturarak Palazzo Isimbardi’nin merkez avlusundan bahçesine doğru bir yolculuk yaşatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here