Denim Üretiminde Türkiye Önde Gelen Ülkelerden Biri

0

Dünya hazır giyim ve konfeksiyon ticaretinde söz sahibi ülkelerden biri Türkiye. Onu beşinci büyük ihracatçı konumunda çıkaran en önemli alt sektörlerin başında da denim geliyor. Dünyada artık denim denildiğinde Türkiye’nin akla gelen ilk ülkeleren olması tesadüf değil bu yüzden; Ar-Ge, Ür-Ge ve tasarım çalışmalarıyla ayrıca marka odaklı büyüme stratejileriyle rakiplerinden farklılaşan Türkiye, denimde öncü olduğunu çoktan kanıtladı.

Yazı: Zeynep Akalın

Denim alt sektörü, Türk hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı içinde de önemli bir paya sahip. 2018 yılında 17.6 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının 1.7 milyar dolarını denim giysiler oluşturuyordu. Ayrıca hazır giyim ihracatı içinde denimin payı yüzde 9,4’du. 2019’un ilk çeyrek dönemde ise geçen seneye göre yüzde 8,4 düşüşle 419 milyon dolar denim giysi ihracatı gerçekleşti.

Denim üretiminde gerek tasarım ve markalaşma gerekse etkin pazarlama stratejileri ile dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline gelen Türkiye’de, bu alanda faaliyet gösteren 1000’in üzerinde firma bulunuyor. Bu firmalar arasında kendi markasını yaratmış ve uluslararası platformda başarılı büyük firmalar da var. Bu firmalar etkili tanıtım çalışmaları sayesinde ABD, İngiltere, Rusya, Almanya gibi ülkelerin önemli alışveriş caddelerinde ve merkezlerinde açtıkları mağazalar ile ülkenin tanıtımında da önemli birer rol üstleniyorlar.

Dünyada neler oluyor?

Dünya denim pazarının günümüz itibariyle 60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2018 – 2023 yılları arasında ise yüzde 5,8’lik bir artış ile 87 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilmekte.

2018 yılında 17.6 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının 1.7 milyar doları denim giysilerden oluşuyor.

299.508 bin dolarlık denim üretimiyle Almanya liste başında. Denim ihracatında öne çıkan diğer ülkeler İspanya, İngiltere, Hollanda ve Danimarka şeklinde ilerliyor. 54.847 bin dolarlık üretimle ABD, Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, İsrail ve Kazakistan gibi ülkeler de büyüyen pazarların başında geliyor. Dünya ölçeğinde denim pazarları olarak son beş yıllık dönemde en hızlı gelişen pazarlar ise  Hindistan, Güney Kore, Rusya, Çin, Polonya, Malezya, G. Afrika, Brezilya ve Meksika.

Geleceğe yönelik tahminlerde ise Asya Pasifik, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika’nın denim giysiler için en büyük pazar olurken bu bölgelerde Çin, Hindistan, Tayland, Rusya, Ukrayna, Brezilya, Güney Afrika, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ön planda.

Türk denim ihracatçılarının gelişen alternatif pazarlarda yoğunlaşması, Türkiye’nin dünya denim pazarındaki rekabet gücünü korumasında ve yerini sağlamlaştırmasında en etkili hamle olacak.

Türkiye’de denim ihracatı yapan en büyük firmalar arasındaysa Roteks, Rimaks, Realkom, LC Waikiki gibi firmalar yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here