Dijital Çağda Uyumun Peşinde

0

Barselona menşeli influencer Blanca Miro Scrimieri, sosyal medyada yüzlerce beğeni toplayan kıyafetleri ve yaşadığı şehrin hakkını veren bohem duruşuyla tanınsa da, yetenekleri sadece iyi giyinmekle sınırlı değil. Miro aynı zamanda bir sosyal medya uzmanı, stil danışmanıve stylist. Vasquiat markasının kurucu ortağı ve moda direktörü; ceketler yapan La Veste’in tasarımcısı. Çok yönlülüğü ve rahat tavrı onu markaların iş birliği için düşündüğü öncelikli isimler arasına koyuyor. Daha önce Matchesfashion, Mango ve Jimmy Choo gibi sektör devleriyle güçlerini birleştiren Blanca’ya değişen pazarlama stratejileri ve dijitalleşmeye dair düşüncelerini sorduk.

Röportaj: Beril Türkmen

Yaşadığımız dijital çağ, pazarlama kurallarını da değiştirdi. Sonuç olarak influencer’larla yapılan iş birlikleri markalar için bir tür zorunluluk haline geldi. Sence bu dönüşümün avantaj ve dezavantajları neler?

Markaların bu yeni iletişim araçları ve yöntemleri sayesinde öncesine kıyasla çok daha fazla kişiye ulaşıp, çok daha büyük etki yaratmaları kesinlikle bir avantaj. Instagram sadece markanızı daha kolay duyurabileceğiniz bir uygulama değil; aynı zamanda çok ucuz ve daimi reklam imkanıyla tüm dünyaya ulaşmanızı mümkün kılıyor. Dezavantajları ise herkese açık olmak ve marka kimliğini kaybetmek… Farklı markaların ürünlerinizi kolaylıkla kopyalayabilmesi de bir eksi. Yani daha ticari olup satışınızı artırabilirsiniz ancak orijinalliğinizi kaybetme riskini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir marka veinfluencer iş birliğinde süreç nasıl işliyor? Doğru eşleşme nasıl mümkün olabilir sence?

Her markanın kendine ait bir yöntemi var. Kimi markalar DNA’sına göre daha niş isimlere gider, kimileri de sanatı ön planda tutanlara… Bir de satışı artırma hedefiyle profil gözetmeksizin herkese ulaşmaya çalışan markalar var tabii. Kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, bir influencer için sadece para odaklı olup her teklifi kabul etmek doğru bir strateji olmaz. Seçici olmanın ve sizin duruşunuza uygun olan markalarla çalışmanın gelecekte çok daha büyük getirisi olduğuna inanıyorum.

 Peki sen bir markanın iş birliği için doğru olup olmadığına nasıl karar veriyorsun?

Öncelikle “Aynı yoldayız” demeli, kendimi markaya yakın hissetmeliyim. Marka, ben farklı işler yaptığım için benimle çalışmak istiyorsa, ben de marka farklı projeler yaptığı “Evet” demeliyim. Diğer markalara kıyasla özel olmalı. Beni yansıtmayan bir markayı ya da iş birliğini asla sadece para kazanmak için kabul etmem.

Bir iş birliğindeyken dikkat ettiğin noktalar neler? Hangi aşamalarda sürece tamamen dahil oluyor, hangi kısımlarda insiyatifi markaya bırakıyorsun?

Onlar adına bir proje üretirken yüzde 100 özgür olduğumu hissetmem şart. Eğer benimle çalışmayı seçiyorlarsa bana güvenmeleri de gerekir. Benim de önceliğim ürettiğim içerikte artistik ya da esprili bir tarafın olması.

Gelmiş geçmiş favori iş birliğin nedir?

Kabul ettiğim her iş birliği benim için zaten özel olduğu için bir favori seçemem. Hepsine kendi dokunuşumu katmaya çalışıyorum ama Mango’ya tasarladığım kapsül koleksiyon, Evian için tasarladığım şişeler ve Converse’in İspanya marka elçisi olmak beni en çok heyecanlandıran projelerden sadece birkaçı.

Sence bir iş birliğini nasıl güçlü ve başarılı olabilir?

Güçlü ve başarılı bir proje için marka ve influencer arasındaki bağın doğal olması ve karakterlerinin uyumlu olması enönemli etmenler.

Peki bu iş birlikleri ve dijital pazarlamanın geleceğini nasıl görüyorsun? Hızlı tüketim bu birliktelikten doğan içeriklerin kalitesini düşürecek mi yoksa yaratıcılık ve özgünlük ilham referanslarımızın artmasıyla doğru orantılı olarak yükselecek mi?

Şu an markalar tamamen birlikte çalıştıkları isimlere bağımlılar. Oysa sağlam stratejileri olan güçlü markalar, işbirliği konusunda dahi farklı rotalar çiziyor. Oyuncular, müzisyenler, sanatçılar ya da aktivistler gibi farklı profillerle uzun döneme yayılmış iş birlikleri icra etmek gibi… Bu yenilikçi projeleri gerçekleştirmenin gelecekte var olmak adına atılabileceken doğru adım olduğunu düşünüyorum. Hızlı ve düşünülmemiş birliktelikler peşinde koşan markalar, dijital pazarlamada inovatif bir adım atmadıkları için zamanla yok olacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here