Dijital Dünya Man Repeller’ın Etkisi Altında

0

Özgün stiliyle estetik ufkumuzu esnetiyor, kendine has sarkastik üslubuyla podyumda alkışlanan tasarımları eleştirmekten çekinmiyor. Leandra Medine Cohen, influencer titri literatüre geçmeden, popüler bir meslek olmadan çok önce girdi hayatımıza ve kısa sürede sektöre yön veren güvenilir bir moda otoritesine dönüştü. Bağımsız girişimci, yüksek modanın ciddiyetini kıran dijital platformu Man Repeller ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Röportaj: Zeynep Akdoğan

Man Repeller’ı 2010 yılında hayata geçirirken nasıl bir hayalden beslendiniz? Başlıca hedefiniz neydi?

Man Repeller’ı üniversitedeyken kurdum. Amacım, mezun olduktan sonra iş başvurularında referans olarak kullanabileceğim dijital bir özgeçmiş yaratmaktı. Moda sektöründe sesimi duyurmak da istiyordum elbette. Birçok yazarın kendi platformunu yaratmasının sebebi de bu bence – kimliklerini sergileyebilmek, kendilerini açıkça ifade edebilmek. Belki de bu yüzden, Man Repeller’ı kurduğum günden bugüne büyümek için geliştirdiğim bir stratejim yok. Aksine, yarın nerede olacağını çok da düşünmeden önüme gelen fırsatları değerlendirmeye çabalıyorum.

İş modelinizi nasıl özetlersiniz?

Man Repeller bir medya şirketi. Birçok yeni nesil dijital medya kuruluşu gibi biz de markalarla yaptığımız işbirlikleri ve onlar için ürettiğimiz farklı içerikler üzerinden, yani reklamlardan gelir elde ediyoruz. Ancak bu işbirliklerini ‘etik olmayan ama işleyiş için gerekli’ unsurlar olarak değerlendirmiyoruz. Bilakis, ürettiğimiz yaratıcı editoryal içerikler sayesinde markaların büyümelerine engel oluşturan sorunları çözüyor, estetik anlayışlarını esnetiyoruz. Ve her işin sonunda, Man Repeller okuruyla paylaşmaya can attığımız, anlatmaktan keyif aldığımız hikayeler çıkıyor ortaya.

İş sahibiyseniz, şirketi değil insanları yönettiğinizi kendinize hatırlatmanız şart

Leandra Medine nasıl bir yöneticidir? Dijital bir medya kuruluşunun yöneticisi olarak üstlendiğiniz sorumluluklar neler?

Yöneticilik, iş sahibi olmanın en çelişkili ve zorlayıcı yanlarından biri. Kendimi sürekli geliştirmeye çabaladığım bir alan bu. İnsancıl biri olduğumu düşünüyorum, insan ilişkilerime de güvenirim. Ancak bazen ben bile önyargılı davranabiliyorum, detayları göz önünde bulundurmadan yanlış sonuçlara varabiliyorum. İş sahibiyseniz, şirketi değil insanları yönettiğinizi kendinize hatırlatmanız şart. O çarkı döndüren ekibiniz zira. İşi yöneteceğim derken ekibinizi yönetemezseniz, her küçük detaya müdahale eden bir mikro yöneticiye dönüşebilirsiniz. Benim sık sık düştüğüm bir hata bu. Yönetici olduğunuzda, yaratıcı eleman ve iş kadını gibi unvanlarınıza bir de psikolog titri ekleniyor. Dediğim gibi, insanları yönetmek bence bu işin en zor kısmı.

 


Bugüne dek şirketinize yaptığınız en önemli yatırım nedir?

Yetenek! Bir şirket, onun gelişmesi için gayret gösteren çalışanları olmadan bir hiçtir zira.

Man Repeller’ı diğer platformlardan ayıran en büyük özelliklerden biri, kendine has cemiyeti. Bu cemiyetin kurulmasına önayak olan prensiplerden bahseder misiniz?

Bu alanda da belirli bir stratejiyle hareket etmedik aslında, her şey organik gelişti. Platformun sesi, yazılardaki samimiyetimiz, okurla bir arkadaş edasıyla konuşabilmemiz, okuru kendi hayatımızın içerisine dahil etmemiz ve onu kendine dair paylaşımlarda bulunmaya sevk etmemiz… Cemiyet oluşumunda etkili faktörler bunlar. Okuru ortak paydada buluşturan özellikler ise merak, içtenlik ve nezaket. Ama en önemlisi, “Modaya ilgi duyuyor olmanız, entelektüel olmadığınız anlamına gelmez” anlayışını benimsemek. Man Repeller olarak okura tüm önyargılardan arındırılmış bir alan sunuyoruz. Empati üzerine kurulu bir platform olmak için çalışıyoruz. Bize göre empati kavramının anlamı da her konuda uzlaşmak değil, her düşünceye saygı duymak.

Sanal alanların ışık hızıyla değiştiği bir dönemde, Man Repeller kendini nasıl yeniliyor?

Etkinlik ve davet kolumuzu güçlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin, Komedi Gecesi (Comedy Night), Man Repeller Kampı (Camp Man Repeller), Yaz Yatı Kampı (Summer Sleepaway Camp) son aylarda ev sahipliği yaptığımız etkinlikler arasında. Bunun yanı sıra 2018 Sonbahar/Kış sezonunda ilk aksesuar koleksiyonumuzu tanıttık. Sınırlı sayıda üreteceğimiz yeni parçalarla bu seçkiyi üç ayda bir güncelleyeceğiz. Şu sıralar, kafa yorduğumuz bir konu daha var: Olası bir üyelik sisteminin Man Repeller okuru için ne gibi artıları olabileceğini araştırıyoruz.

Size tavsiyem, kendime verdiğim tavsiyenin aynısı olacak. Tek yönteme sabitlenmeyin, başarınızın esiri olmayın.

Bir dergi editörü olarak fikrinizi almak istiyorum. Basılı yayın sektörünü nasıl bir gelecek bekliyor dersiniz? Moda dergilerini nasıl güncelleyebilir, dijital sisteme nasıl adapte edebiliriz sizce?

Basılı yayının daha çok uzun yıllar ayakta kalacağına inanıyorum. Moda dergileri ise asla yayından kalkmamalı! Ancak, önümüzdeki yıllarda dergileri çok farklı şekillerde tüketmeye başlayacağız. Bu gerçeğe adapte olmak, rutini kırmak, bugüne dek okurunuzun dikkatini çeken başarısı kanıtlanmış yöntemlerden uzaklaşmak zor olacak elbette. Bazen ben de kendimi bir dinozor gibi hissediyorum! Dolayısıyla, size tavsiyem, kendime verdiğim tavsiyenin aynısı olacak. Tek yönteme sabitlenmeyin, başarınızın esiri olmayın. Bugün size yüksek başarı getiren bir yöntem, yarın da başarı getirecek diye bir kaide yok. Açık görüşlü olun. Dinleyin, gözlemleyin ve her an değişime hazır olun.

İçerik üretirken daima sadık kaldığınız bir formül var mı?

Size favori içerik tarifimi vereyim! Girişte bir moda trendi anlatıyormuş, örneğin paça boyu üzerine bir teori savunuyormuş gibi görünen, ancak ilerleyen paragraflarda bir kapı aralığından okuru içeriye davet eden, okurun ruhuyla iletişime geçen, kalbine dokunan içerikler üretmekten büyük keyif alıyorum.

Dijital dünyaya hızla adapte olan öncü bir moda platformunun kurucusu olarak bugüne dek verdiğiniz en zor karar neydi?

Bağımsız olmak! Man Repeller’ın kuruluşundan bu yana verdiğim en zor karar bu sanırım. Bağış toplamak, dev oranda büyüme kaydetmek kulağa çok cazip gelen şeyler zira, özellikle de çevrenizde bu yolda ilerleyen ve başarılı olan örnek girişimciler varsa, ki benim çevremde çok var öyle. Ancak Man Repeller yüksek marj ve kâr peşinde koştuğu takdirde ne kadar süre hayatta kalabilir bilemiyorum. Emin olduğum tek şey, bağımsız bir kuruluş olarak gün geçtikçe daha zor kararlarla karşı karşıya kalacağımız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here