Dijital Soyunma Kabinleri

0

“Artık daha ne kadar ileri gidebiliriz?” sorusunu sormak biraz 90’larda kalmış gibi duruyor. Antenli Ericsson cep telefonunu bir zamanlar gelmiş olduğumuz son nokta olarak görebilirdik. Ancak yanıldığımız birkaç sene sonra ortaya çıktı. Sadece telefonlar gelişmekle kalmadı.

Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, endüstri 4.0, big data kavramları hayatımıza girdi. Bu gibi kavramlar radarımızdayken ve ne olduğunu anlamaya çalışırken kimi zaman “Keşke okul hayatı hep devam etse” diye geçiriyor insan içinden. Hayal edemediğimiz noktada “Daha başka ne yapılabilir?” sorusunu soruyoruz, ama biliyoruz ki, daha yolun başındayız ve birçok şey yapılabilir.

Moda dünyası da elbette teknolojiden geri kalmıyor. Amazon, Arttırılmış Gerçeklik yoluyla müşterinin, satışa sunulan ürünleri gerçekten deniyormuş gibi deneyimleyerek alışveriş yapmasını sağlıyor. Telefona veya bilgisayara kaydedilen resimler, “veri madeni” haline getirilecek, böylelikle bir mağazanın soyunma kabinine girme ihtiyacı ortadan kalkacak. Bu uygulama aynı zamanda bir kişinin işini, yaşadığı iklimi, boş zamanında ne yaptığını tespit etmek ve gelecek etkinlikler için kıyafet veya sahip oldukları diğer kıyafetler için aksesuarlar önermek için de fotoğrafları ve randevuları analiz edebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here