Her şey sosyal medyanın yükselişi ve ardından gelen FOMO etkisiyle değişti. Varkey Foundation 2017 yılında Z jenerasyonunu kendine temel alarak bir araştırma yaptı. Buna göre katılımcıların yüde 94’ü mutlu bir hayata sahip olabilmenin zinde bir vücut ve berrak zihinle mümkün olabileceğini biliyorlar. Ancak büyük bir çoğunluğu bu duruma ulaşma ya da ulaştıklarında durumu koruyabilme konusunda pek de başarılı değil. American Psychological Association’ın bir başka raporu da bunu kanıtlıyor zaten. Sadece Birleşik Devletler’de yeni jenerasyonun yüzde 91’i en az bir kez strese dayalı fiziksel ve ruhsal açıdan buhranlı bir süreç geçirmiş. Common Sense Media’nın hazırladığı rapor ise bu verileri şu şekilde okuyor: 16 ve 24 yaş arasındaki gençler 65 yaş üstüne göre kendini daha yalnız hissediyor. Gençlerin yüzde 60’ı sürekli internette ve sosyal medya kanallarını kullandıklarından kendilerini yalnız hissediyor.

FOMO’yu, yani “fear of missing out” konsepti kişinini kendisini bile isteye soktuğu bir durum olabilir. Sosyal ağların hayatımızdaki yeri genişledikçe gerçek hayatta iç güdüsel olarak kendimizi korumaya aldığımız ya da direkten kaçındığımız olaylar ve kişilerle çevrelendiğimizi fark ediyoruz. Instagram’da başta selfie’ler olmak üzere birçok fotoğrafın altına gelen saldırı ve negatif yorumlar kişinin ruh sağlığını da elbette negatif şekilde etkiliyor.

Bu durumda özellikle Z jenerasyonu konusunda açık görüşlü ve eğitimli ekiplere sahip markalar da kazançlı çıkıyor. WGSN’e göre gençlerin yardıma ihtiyaçları oldukları noktada devreye giren markalar avantajlı konumda. Özellikle cilt bakımı ve kozmetik ürünleri konusunda gençleri ve isteklerini eleştirmeden, empati kurarak onların yanında olduğunu söylemeleri yeterli olacaktır.

Dışarıda Neler Oluyor?

WGSN’e göre bu dönemde Z jenerasyonuyla dijital değil de fiziksel ortamda ilişki kurabilen markalar kazançlı çıkıyor. Refinery 29 isimli web sitesi The Lonely Girls Club yani Yalnız Kızlar Kulübü’nü kurarak kızların sanal olmayan ortamlarda okuma ve spor kulüpleriyle yalnızlığın üzerinden gelmeye çabalıyor.

Peki dijital dünyada ne oluyor?

Ünlü kozmetik markası Rimmel bir başka güzellik ürünleri üreticisi Coty ile iş birliğine giderek sanal zorbalığın önüne geçmek adına The CyberSmile başlıklı bir girişime imza attı. Yapay zeka yardımıyla geliştirilen proje üç yıl boyunca devam edecek. Her iki firmanın 11,000 kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre yaşları 16 ile 25 yaş arasında değişen kadınların yüzde 23’ü sanal ortamda şiddete maruz kalmış. Yaratılan #Iwillnotbedeleted etiketiyle gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

İnsanın modunu değiştiren ve yükselten kozmetik ürünlerinin popülaritesi artacak. Bugün en popüler markalar arasında bir start up olan Skinjay’s Mission ve Lush bulunuyor. Alibaba’nın 2018’deki Singles’ Day etkinliğinde evde kullanılan güzellik aletleri kategorisinde bir önceki seneye oranla yüzde 71 artış kaydedilmiş. LED Güzellik maskeleri ve akıllı güzellik aletlerinin satışlarında da böylece artış olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here