Dünyadan İlham Veren Markalar: Zeynep Arçay

0

Fashion System her hafta yerel moda endüstrisinin dinamizmine güç katan, Türk moda endüstrini genç formülle güncelleyen bir tasarımcıyı ağırlıyor. Serinin bu haftaki konuğu ise tasarımlarını dünyaca ünlü yıldızların da üzerinde görmeye başladığımız Zeynep Arçay.

Röportaj: Barış Çetin

Biraz geçmişe gidebilir miyiz: Zeynep Arçay’ın bir markaya dönüşme hikayesi nasıl başladı ve ilerledi?

Birkaç yıl öncesine kadar telekomünikasyon sektöründe uluslararası üst seviye yöneticilik yapıyordum. Tamamen farklı bir sektörde çok yoğun çalışan ve seyahat eden bir iş kadını olsam da, moda ve yaratıcılık benim için her zaman bir tutkuydu. İnsanın kendi alanında belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra hayata kendinden ve ailesinden kalıcı bir şeyler bırakma arzusu duyuyor. Ayrıca tutkunu olduğum bir konuda da harekete geçmek istedim. Zeynep Arçay markasını kurmaya karar vermem bu içgüdü ve istekle oldu diyebilirim.

Zeynep Arçay, babaannem. Aynı zamanda kendi ismim… Kesinlikle babaannemin güçlü ve zevk sahibi yapısı en büyük ilham kaynaklarından biri oldu bu yolculukta benim için.

Tasarımlarınızda deri kullanımı öne çıkıyor. Materyal kullanımını tasarımlarınızda nasıl kurguluyorsunuz?

Derinin bir kadını farklı, kendine güvenli ve güçlü gösteren; kendinden stil sahibi bir doku olduğunu düşünüyorum. Bu eşsiz özelliği ile deriye olan tutkum, yoğun bir hazırlık sürecinin sonunda, ağırlıklı deri tasarımlara odaklanan Zeynep Arçay markasını hayata geçirmemde büyük rol oynadı.

İlk aşamada koleksiyondaki hemen hemen her parçayı farklı tuşelerde derilerle tasarlıyorduk. Ancak zaman içerisinde koleksiyonlarımıza çok farklı materyaller eklemeye başladık. Burada ilk ana kuralımız kesinlikle en kaliteli materyalleri kullanmak… Sonrasında hayalimdeki modeli hayata geçirmek için hangi dokunun en doğru olduğuna karar veriyorum. Hayalden ürüne geçiş aşamasında bizim için en önemli aşamalardan biri kalıp. En doğru kalıbı oluşturana kadar yılmadan çok sayıda deneme yapıyoruz ve yüzde yüz tatmin olmadığımız hiçbir ürünü koleksiyona almıyoruz.

Zeynep Arçay markasının global bir isme dönüşmesi nasıl oldu? Pazarlama stratejileriniz yerelden globale doğru açılırken nasıl bir yol izliyor?

Markanın ilk yurtdışı lansmanını Sonbahar/Kış 2017-18 koleksiyonuyla NewYork’ta gerçekleştirdik. Koleksiyonu gören tüm basın, stylist ve satın almacılar tarafından olumlu yönde pek çok yorum aldık. Bu ilk koleksiyonumuzdan parçalar çok büyük isimler tarafınan tercih edildi ve daha ilk sezonumuzda dünya çapındaki satış noktaları ile anlaşma yapma olanağı bulduk. Sanılanın aksine yoğun PR desteği almadan ilerliyoruz diyebilirim aslında.

Hedefimiz ürün gamını genişletmeye devam ederek tüm dünyada satış noktaları olan, tam anlamıyla global bir lifestyle markası haline gelmek.

İstanbul merkezli bir marka olarak bu globalleşme sürecini nasıl takip ediyorsunuz? Biraz da markanın sahne arkasından bahsedebilir misiniz?

Kurumsal hayattan geliyor olmam çok büyük avantaj benim için. Bu marka benim için çok değerli; o yüzden markanın her aşamasında yer alıyorum diyebilirim. Satış ve operasyon tarafında hâlâ çok küçük ana bir ekiple markayı yönetiyoruz. Üretim en kritik noktalardan biri bizim için. Deri ürünlerin üretimini kendi bünyemizdeki çekirdek bir ekiple gerçekleştiriyoruz.

Bella Hadid, Gigi Hadid, Sofia Richie, Kendall Jenner… Tasarımlarınızı dünyaca ünlü pek çok yıldızın üzerinde gördük. Bu isimlerle yollarınız nasıl kesişti?

Burada başarımızın tek bir sırrı var, o da ürünün ta kendisi… Tasarım aşamasındayken “Giymekten veya bir kadının üzerinde görmekten en çok mutlu olacağım tasarımlar nedir” diye sorarak ilerliyorum hep. Ürünlerimizin kaliteleriyle, kullandığımız materyallerle, renkleri ve işçilikleriyle görenlerde ilgi uyandırması bu başarının en önemli adımı. Ve tabii bir de yarattığımız ürünü hedefimize yönelik kişilerle buluşturabilmek… Bu da güvendiğimiz, bizim kadar markayı özümseyen ekibin işi. Sonrasında ürün bu yolculuğa kendi devam ediyor, müdahalede bulunamıyorsunuz çünkü…

Zeynep Arcay’ın gündeminde şu aralar neler var? Belli olmaya başlayan planlar ve tasarılarınızdan bahsedebilir misiniz?

Uluslararası başarılı bir marka yaratmak benim ilk günden hedefimdi. Attığım her adımda satıştan bile önce, markanın doğru pozisyonlanmasına önem verdim. Bu nedenle tasarımlar kadar markanın stratejisi de zamanımın çoğunu aldı ve almaya devam ediyor. Her sezon koleksiyona farklı bir materyal, farklı bir ürün gamı ekleniyor. Örneğin ilk de İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonuna ayakkabı da ekledik. Hedefimiz ürün gamını genişletmeye devam ederek tüm dünyada satış noktaları olan, tam anlamıyla global bir lifestyle markası haline gelmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here