Erkek Kişisel Bakım Ürünlerinde Zirve Satışlar

0

Moda evlerinin her zaman en çok güzellik, bakım ve kozmetik ürün gruplarından kâr ettiği bir gerçek. Ancak yakın zamanda yayınlanan veriler gösteriyor ki, sadece kadınlar değil, erkekler de bu ürün grubunun en sıkı takipçisi.

Allied Market Reseatch’e göre erkek kişisel bakım grubunun 2022 yılına kadar 166 milyar dolarlık bir endüstriye dönüşmesi bekleniyor. Sadece geçtiğimiz yıl bile İngiltere’de 45 yaş altındaki erkeklerin yüzde 15’i makyaj ürünleri almayı tercih etmiş. Çin’de ise erkek grubu, kadın kişisel bakım ürünlerine göre çok daha hızlı büyüyor. 2018 yılında erkek kategorisi yüzde 31 oranında büyüme kaydederken kadınlarda bu oran yüzde 29’da. Bu yüzden dünya devi L’Oreal’in planları arasında sadece erkek koleksiyonlarını genişletmek yok, aynı zamanda sadece Çin için özel seriler hazırlamak da var.

Pazar araştırmaları ve tüketici alışlanlıkları konusunda araştırma yapan NPD verileri de 18- 22 yaş arasındaki erkeklerin “gender neutral” yani cinsiyet ayrımı gözetmeyen ürünleri tercih ettiklerini gösteriyor. Araştırmaya göre dünya genelinde erkek cilt bakım ürünlerindeki satışlar bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında bir artış göstermiş.

Chanel geçtiğimiz Eylül, Boy de Chanel başlığı altında erkekler için cilt ve kozmetik ürün koleksiyonunu tanıtmıştı. Bu konuda Chanel yalnız sayılmaz. Marc Jacobs ve Tom Ford da geçtiğimiz yıl içerisinde özellikle erkekler için yeni ürünler piyasaya sürdü. Make Up For Ever, Nars ve MAC gibi markalar sadece cinsiyetsiz koleksiyonlar yaratmakla kalmıyorlar, aynı zamanda marka yüzü olarak erkekleri de seçmeye başladılar.

Aslında 2000li yılların başında hepimiz metroseksüellik kavramını ve erkeklerin bakıma olan düşkünlüğünü konuşmaya başlamıştık. Hatta o zamanlar markalar birkaç ürün piyasaya sürmüştü, ancak bu kadar rağbet görmediği için raf ömürleri kısa süreli olmuştu.

Eski Mısır’da erkeklerin dumanlı göz makyajları yaptıkları, Yunanlıların bakım ürünlerini kullandıkları ve 18. yüzyılda İngiliz soyluların makyaj yaptığı biliniyor aslında. 60’lı yıllarda David Bowie’nin günümüzde de K-Pop yıldızlarının bakım ve güzellik ürünleriyle oldukça ilgili olduğunu görüyoruz.  En son mayıs ayının başında düzenlenen Met Gala’da da en çok Darren Criss, Ezra Miller ve Jared Letto gibi film yıldızlarının güzellik görünümleri konuşulmuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here