Fazla Üretim İçin Fransa’da Yeni Kararlar

0

Çok değil, sadece iki yıl önce Burberry’nin 28 milyon euro değerindeki satılmayan ürünlerinin yakıldığı öğrenildiğinde büyük olay yaşanmıştı. Aslında büyük moda evlerinin kıyafet yakma ritüeli yeni sayılmaz. Cartier ve Montblanc gibi iki dev markayı bünyesinde barındıran Richemont da 500 milyon euro değerindeki saatlerini bir şekilde yok etmeye çalışmıştı. Birçok lüks moda evinin sezon sonunda satılmayan ürünlerini daha ucuz fiyatlara indirime sokmamak adına yaktığı gerçeğini herkes konuşuyordu.

Olayın hemen ardından Burberry CEO’su Marco Gobetti şu açıklamayı yapmıştı. “Modern lüks aynı zamanda çevreye duyarlı olmayı da gerektiriyor. Ürünlerimizi üretirken kulandığımız yaratıcılılığımızı farklı alanlarda da uygulayacağız.” Marka, bu açıklamadan sonra kürk kullanımını durdurdu ve sezon sonunda elinde kalan ürünleri yakmama kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta içinde modanın başkenti Paris ve Fransa’da dört yıl içinde tamamıyla yürülüğe girecek bir karar alındı. Artık ürünleri yakmak ortadan kalkıyor. Fransa’da her yıl yaklaşık olarak 650 milyon euro değerinde ürün yakılıyor. Bu ürünlerin arasında kıyafet, ayakkabılar ve aksesuarlar da yer alıyor.

Alınan bu karar, gereksiz ürün üretiminin önüne geçebileceği gibi geri dönüşümlü ürünlerin tasarlanmasını belki de upcycling metodunun kullanılmasını sağlayabilir. Zira Environmental Audit Committee’ye göre moda evleri her yıl bir milyon ton büyüklüğünde ürünü elinden çıkarmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here