Frea

0

 

Sürdürülebilirlik kavramı moda endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmaya başlamışken alternatif üretim modellerinin mümkün olduğunu gösteren markalarla da yollarımız daha sık kesişmeye başlıyor. Kullanılmış yelken bezlerinden ortaya çıkan tasarımlardan, bitkisel özlerden elde edilen boyalara; üretim sürecinde sürdürülebilirliği ilke edinmiş beş yerel markayı mercek altına alıyoruz. Frea bunlardan biri…

Frea markası nasıl yola çıktı, hikayenizi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Frea kendi arayıp da bulamadığım bazı ürünleri acaba kendim mi yapsam demem üzerine başladı aslında. Aynı zamanda giymek istediğim ürün kalıplarını, tercih ettiğim kumaş içerikleriyle bulamıyor oluşum ve tüm mağazalarda polyester içerikli ürünler varken nefes alan ve doğal liflerden oluşan kumaşları kullanan bir günlük giyim markasını eksiklik olarak gördüğüm için başladı. İsmin anlamı İskandinav mitolojisinde “kadın” anlamına geliyor. Yaptığım ürünlerin zamansız, uzun yıllar giyilebilecek kalitede ve feminen bir stilde olmasına özen gösterdiğim için tüm kadınların giydiklerinde kendilerini özel ve güçlü hissetmelerini istedim.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken hali hazırda var olan, üretim fazlası kumaşları kullanıyorsunuz. Bu şekilde sürdürülebilir tasarımlar hazırlama fikri nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle işe başlarken limitli adetlerde üretim yaptığımız için kullanmak istediğim doğal içerikli kumaşların üretim fazlası olarak ayırıldığını ve satıldığını keşfettim. Türkiye tekstil üretimi konusunda önemli ülkelerden bir tanesi ve artık biliyoruz ki kumaş üretimi de doğayı en fazla kirleten endüstrilerden biri. Yılardır üretilmiş olan ve üretilmeye devam eden bu fazla kumaşları en azından kullanılır hale getirmek, kendi vücudumuza giydiğimiz ürünün doğal olmasına dikkat edelim derken aynı zamanda yeniden bu kirliliğe sebep olmama düşüncesi iki taraflı bir fayda sağlamış oldu böylece.Dediğim gibi Türkiye bu materyalleri üretme konusunda en başta gelen ülkelerden biri. Bursa, Denizli gibi şehirlerde bulunan fabrikalardan bazen diret olarak, bazen de İstanbul’daki Osmanbey Zeytinburnu gibi semtlerdeki toptan kumaş satan mağazalardan temin edebiliyoruz. Aslında doğru kumaşı bulmak kumaş konusunda kendini eğitmekle alakalı. Bir süre sonra dokunduğunuz zaman zaten içeriğini hemen anlıyorsunuz kumaşın ve bunu aslında tüm tüketicinin bilmesi gerek diye düşünüyorum.

Bütün bu süreci genel olarak değerlendirdiğimizde dışarıdan görünmeyen zorlukları neler oluyor?

Her işin olduğu gibi üretim sürecinin de kendine ait zorlukları var elbette. Ancak ben bu işi çok severek yaptığım için bana hiç zor gelmiyor. Bazen arkadaşlarıma doğru kumaşı bulmak için her şeyin üst üste durduğu dağınık mekanlarda, saatlerimi karanlık bir bodrum katında geçirmem gerektiğini anlattığımda nasıl yaptığımı anlamadıklarını söylüyorlar ama benim için sanki hazine aramak gibi, son derece tatmin edici bir süreç. Beni zorlayan tek şey bazen çok beğendiğim bir kumaşın almak istediğimden daha az miktarda çıkması oluyor. Ancak o zaman da zaten sınırlı olan üretim adetleri iyice az oluyor ve yaptığımız ürün gerçekten sadece çok az kişide olabilecek daha değerli bir parça haline geliyor.

Geleceğe nasıl hazırlanıyorsunuz? Frea’nın yakın gelecekteki sürdürülebilirlik planları arasında neler yer alıyor?

Üretim adetlerimiz artsa da marka olarak benimsediğimiz duruş kullandığımız kumaşların üretim fazlası olması, hayvanlara zarar vermeden üretilmiş olması gibi kriterleri kapsıyor. Satabileceğimizden daha az ürünü üretmek bile başlı başına bir karar aslında çünkü bu hem markanın özel olmasını sağlıyor hem de ürettiğimiz ürünler pek çok büyük markada olduğu gibi tamamı satmadığı için çöpe dönüşmüyor. Aslında şu an kumaş üreten fabrikalar da yavaş yavaş üretim yaparken yeni kriterlere uymaya başladı ve biz de kumaş aldığımız noktalardan bunu talep etmeye başladıkça sistem zaten değişmeye başlayacak diye inanıyorum. Tüketiciler olarak talep ettiğimiz ürünün denetimini yaptığımız noktada sorumluluk almaya başlıyoruz ve bu denetim de değişimi sağlıyor.

Sizce küresel iklim krizi için ne gibi bireysel adımlar atılması gerekli?

Bence her tüketicinin kendini bu konuda eğitmesi hem kendi vücudu hem doğa için kullandığı ürünlerin nasıl yapıldığı, kullanmayı bıraktığında ürünün nereye gittiği ve nasıl bir dönüşüme girdiğini takip etmeye başlaması gerek. Sadece moda endüstrisi değil güzellik ve besin sektöründeki plastik kullanımı, çöplerin ayırılması gibi pek çok konuda kendimize katmamız gereken çok fazla bilgi var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here