Geleneğe Bağlılık İşe Yaramayınca: Armani’nin Düşüşü

0

Karl Lagerfeld’in ölümünün ardından geriye dönüp baktığımızda moda dünyasının en güçlü tasarımcılarından biri olarak Giorgio Armani’yi görüyoruz. Donatella Versace ve Miuccia Prada’yla birlikte endüstri dışında da global anlamda tanınan üç yıldız İtalyan tasarımcıdan biri o… Üstelik 84 yaşındaki Armani bugün sadece markanın kreatif direktörü değil, aynı zamanda CEO’su ve yegane sahibi. Bronz teni ve beyaz saçlarıyla moda evinin yanı sıra kendi duruşunun PR’ını yapmaktan da geri kalmıyor. 

Ancak “athleisure” akımının yükselişiyle birlikte Balenciaga ve Gucci gibi markaların sokak kültürünü yüceltmesinin ardından klasik dokunuşla, gelenksel modellerle yoluna devam eden markalarda, hatta köklü moda evlerinde bile düşüşler yaşanmaya başlandı. 

Armani cirosu 2017 yılında yüzde 5,5 oranında geriledi. İyileşmenin olmadığı belli ki marka 2018 yılında verilerini paylaşmamayı tercih etti. Üstelik 2020’den önce bir yükseliş de ufukta kendini belli etmiyor. Armani’nin kanatları altında var olan yedi markadan orta kesime hitap eden dört marka kapandı. Bunun nedeni geriye kalan bütçeyle dijital dünyaya daha iyi adapte olabilmek. Bakalım anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğabilecek mi? 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here