Gömlekler Yeni Pazara Hazırlanıyor

0

Orta ölçekli 22 gömlek üreticisinin yer aldığı Gömlek UR-GE Projesi, İngiltere dışında Almanya ve ABD pazarlarına yönelik de çalışmalara başladı.

2017 yılında başlayan ve İHKİB tarafından koordine edilen Gömlek URGE Projesi kapsamında yer alan üretici firmalar, projenin başından beri öncelikli hedef pazar İngiltere’ye yönelik hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında ilk olarak; İngiltere gibi rekabet yoğun pazarlarda bir zorunluluk haline gelen SEDEX ve BSCI gibi sosyal uygunluk belgelerini almak için proje kapsamında yer alan 11 firma, sosyal uygunluk şartlarını tamamlamak içinm iş sağlığı ve güvenliği, yasal mevzuatlar, çalışma düzeni gibi alanlarda dokümantasyonlarını tamamlayıp eksikliklerini tamamladı.

İngiltere pazarına yönelik modellere temel oluşturması için pazar trendlerine uygun desenlerle çalışmaları amacıyla 10 küme üyesi firma, farklı temalarda desen koleksiyonları hazırlama çalışmasına katıldı. Proje üyesi yedi firma, İngiltere pazarına yönelik modellerden oluşan koleksiyon hazırlama çalışmalarına katıldı. Her firma, bir tasarımcı ile eşleşerek pazardaki markaların beklenti ve trendlerine uygun koleksiyonlar hazırladı.

ALMANYA VE ABD PAZARI İÇİN VİZYON GELİŞTİRİLECEK

Hedef pazara yönelikm hazırlık çalışmalarının ardından 13 küme üyesi firma, İngiltere’de markalarla buluştukları ikili iş görüşmeleri etkinliğine katıldı. Bir günlük görüşme programına katılan firmalar, İngiltere’den farklı alıcılar ve markalarla bir araya gelerek, hazırladıkları koleksiyonlar ve firmalarını tanıtma şansı elde ettiler. İngiltere pazarından sonra, proje kapsamında yeni hedef pazarlara ulaşmak için pazar araştırmaları çalışmaları başlatıldı. Gelecek dönemde, yeni pazarlara uygun stratejiler belirlenerek, uygulamaya geçileceği belirtildi. Proje sona ermeden önce kümenin öncelikli hedef pazarları arasında yer alan Almanya ve ABD’ye yönelik vizyon geliştirme ziyaretleri ve tekrarlanan ikili iş görüşmeleri etkinlikleri düzenlenmesi planlanıyor. Diğer yandan firmaların, kendilerini online dünyada doğru tanıtmaları ve dijital varlıklarını doğru ortaya koymaları amacıyla tüm proje üyesi firmaların web siteleri, online ticaret kanalları ve beklentileri tespit edilerek, gerekli iyileştirmeler için çalışmalara devam edildiği açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here