Gurme Moda Markaları: Yenilebilir Ticaret

1

Lüks markalar, nispeten daha ucuz fiyatlarla yenilebilir ticaret işine girerek hedef kitlelerini de büyütmeye çalışıyorlar.

Yazı: Barış Çetin 

Prada, tarihi Marchesi 1824 fırının bir şubesini Londra’da açmaya hazılanıyor. Mayfair, Mount Street’e konuklarını ağırlayacak bu restoranın menüsü ise ilhamını ev sahibi Londra’dan değil, köklerinin dayandığı Milano’dan alıyor.

Gözünü yemeğe ve restorancılığa diken ilk ve tek moda markası Prada değil tabii ki. Güney Fransa’nın yetenekli tasarımcısı Jacquemus de geçtiğimiz haftalarda Champs-Élysées’deki Galeries Lafayette’in içinde limon temalı ilk restoranını açtı. Fransızca limon anlamında gelen ‘‘Citron’’ adlı bu mekan, Jacquemus’ün aynı tasarımlarında olduğu gibi Güney Fransa’nın dingin hislerini taşıyor. Limon ağaçları, seramikler, birbirinden farklı masa ve sandalyeler…

Fiorucci de 2017 yılında Londra Soho’daki ilk amiral mağazasında, şehrin Instagram’daki en popüler kafesi Palm Vaults ile bir iş birliği yaparak mağaza içi bir kafe açmış ve müşterilerini ‘‘Fiorucci’den bir ısırık almaya’’ davet etmişti. Aynı yıl Ralph Lauren, Regent Street’teki amiral mağazasının bir köşesinde kendi kafesi Ralph’s Coffee & Bar’ı açtı. Hemen köşede ise Burberry’nin Thomas’s Cafe’si duruyor.

Markalar bu konsepti klasik restoran ve kafe işletmeciliğinin de dışına taşıyabiliyor. Mesela geçtiğimiz yaz Fendi, Steccolecco ile bir işbirliği yaparak Fendi logolu dondurmaların satıldığı bir kiosk açmıştı.

Pazarlama perspektifiyle bakılırsa, yenilebilir ticarete olan sevgi, ‘‘çorap cazibesi’’ ile aynı. Formülü ise çok basit: Çorap gibi, nispeten ucuz fiyatlı ürünler, lüks markalara ulaşabilmenin en kolay yolu. Böylece markaların müşteri kitlesi de, fiyat-kalite dengesinde herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan daha da genişliyor; bu markaya duyulan aidiyet hissi de pekişiyor. Yine de bir Fendi çorabın 90-100 pound civarında olduğunu ancak Fendi logolu bir dondurmanın ise 4 pound olduğunu hatırlatalım biz…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here