Haftanın Öne Çıkan Ekonomi Haberleri

0

Nisan ayı enflasyon rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını duyurdu: Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılıNisan ayında endekste yer alan gruplardan, giyim ve ayakkabıda %5,36 oranında artış gerçekleşti.

Avon düşüşte

Kozmetik ürünleri üreticisi Avon’un ilk çeyrek raporları pek de iyi gözükmüyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki satışlar yüzde 19 oranında azalırken, Güney Amerika’da yüzde 17 oranında bir düşüş kaydedilmiş. Avon’un en büyük düşüşü Brezilya ve Rusya’da gerçekleşmiş. Markanın kaybettiği miktar ise 32.7 milyon dolar.

Tekstil öğrencilerine burs

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) öncülüğünde bir araya gelen 12 ihracatçı birliği ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’de tekstil ve deri mühendisliğinin algısını yükseltmek ve öğrencilerin bu bölümleri daha çok tercih etmelerini sağlamak için üniversitelerle el ele verdi. Üniversite sınavında ilk 20 bine giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini seçmesi durumunda asgari ücret tutarında karşılıksız burs verilmesini öngören protokol, Ankara’da tekstil, hazır giyim, deri ihracatçı birlikleri ve tekstil sanayi işverenleri sendikası ile YÖK arasında imzalandı.

Adidas beklentilerin üstünde

Her ne kadar spor ürünleri kategorisinde asıl kazanan Puma olsa da. Adidas’ın globalde ulaştığı satış rakamı 5.58 milyar euro. Veriler daha önce analistlerin öngördüğü 5.8 milyar euro’luk sınırı da geçmiş oluyor. Adidas’ın bu sürede gösterdiği en yüksek performans elbette Uzak Doğu’da kaydedilmiş, aynı zamanda dijitalde gerçekleşen satışlar da kayda değer. Öte yandan Avrupa ve Birleşik Devletler’de durulma ve gerileme söz konusu.

Ayakkabıda 1 milyar dolar ihracat

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan, bu yıl ayakkabı sektörünün ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerine göre, Türkiye 2018’de yaklaşık 150 ülkeye 888 milyon 110 bin dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirildi. Ayakkabı ihracatı ilk üç aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 295 milyon dolara çıktı. Ayakkabı ihracatında ilk sırayı yaklaşık 40 milyon dolarla Rusya alırken bu ülkeyi 20,1 milyon dolarla Irak, 17,9 milyon dolarla Almanya izledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here