Halo Etkisi Lüks Markalar İçin Ne İfade Ediyor?

0

Lüks markaların çevrimiçi gerçekleştirdikleri satışların 2025 yılına kadar üçe katlanacağı bekleniyor. Haliyle dijital stratejiler de markaların öncelikli kararlarından biri haline geldi.

Yazı: Barış Çetin

Peki 2019 göz önünde bulundurulduğunda nedir bu dijital stratejiler?

Öncelikle tüketicinin çok kanallı beklentilerinin karşılanması gerekiyor. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin yaptığı yeni bir çalışmaya göre çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasındaki etkileşime “Halo Etkisi” deniyor.Bu çalışmanın anahtar bulgusu, tuğla ve duvar mağazalarının bir markanın merkezi olarak hizmet ettiğini ve çevrimiçi kanallarının hepsini (satışlar dahil) beslediğini farkına vardırmaktı. Araştırmadan çıkarılan sonuçlardan biri de şuydu: Ne zaman bir yerde, yeni bir mağaza inşa edilse, markanın web sitesi trafiği de %37 artıyor. Günümüzde lüks markaların, yer aldıkları pazarları derinlemesine anlamaları gerekiyor, ancak bu şekilde tüketicileriyle bağlantı kurmalarını sağlayacak bir pazarlama stratejisi tasarlayabilirler.

Markalar hangi stratejileri belirleyebilirler?

Lüks tüketiciyi etkili ve doğru bir şekilde hedeflemek için, markaların kullandıkları platformdan çok paylaştıkları içerik türüne odaklanmaları gerekiyor. Satışlarını artırmak amaçlı iş modelini yeniden tanımlamada Burberry, çok kanallı stratejisiyle geleneksel olarak markalara öncülük ediyor. Bugün bir Burberry mağazasına gittiğinizde, mağaza asistanlarının, satışları online olarak sonuçlandırabilmeleri için, ellerinde birer iPad görebilirsiniz. İşte bu, markanın öncülük ettiği diğer birçok girişim arasında dijital ve fiziki satışları tek bir stratejiyle birleştirmenin mükemmel bir örneğidir.

yapay Zeka hangi konularda yardımcı olabilir?

Bir diğer konu ise Yapay Zeka… Lüks markaların yapay zeka ve kişiselleştirme konusunda hâlâ çok yol kat etmeleri gerekiyor. Gerçekçi olalım. Çoğu bağımsız marka henüz müşterilerini tam olarak anlamalarını sağlayacak altyapıya yatırım yapma konumunda bile değil. Yapay zeka teknolojisi, günlük yaşamlarımızda ve hatta henüz fark bile etmediğimiz bir çok alanda bir süredir kullanılıyor. Temel bir makine öğrenme seviyesi içinse çok küçük bir yatırım gerektiğinin de altını çizmekte fayda var. Farfetch, Net-a-Porter gibi perakendeciler tarafından uygulanmakta olan bu yapay zeka büyük bir grup sorunu çözüyor. Stok ve sipariş denklemini doğru şekilde çözebildiği için insan hatasını en aza indirgiyor. Lüks markaların CEO’ları dijital anlayışlı yaklaşımı benimsediklerinde yapay zekaya yaptıkları bu küçük yatırımların işleri üzerinde büyük bir etki yaratabileceğini görecekler. Gidilecek çok yol var ancak değişimin en ileri görüşlü lüks moda markalarının DNA’sında yer aldığına inanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here