Hava Limanında Rekor Alışveriş: AVM’lerin Yeni Rakibi Belli Oldu

0

New York’un ünlü 5. Caddesi’nde arka arkaya kapanan mağazalar ya da eski günlerinden uzaklaşan alışveriş merkezleri. Yayınlanan veri ve raporlar gösteriyor ki her iki tarafın düşük cirolarının nedeni online alışverişe kayan müşteriler. Ancak Estée Lauder’in açıkladığı rakamlar gösteriyor ki markaların kazanç kapılarına bir yenisi daha eklendi. Üstelik güzellik devi bu konuda yalnız sayılmaz. Kering ve Gucci’nin rakamları da bunu destekliyor.

Estée Lauder tarihinde ilk kez kârını alışveriş merkezlerinden değil hava limanlarındaki mağaza ve mağaza içinde yer alan “kiosk”lardan elde etmiş. Öyle ki küresel perakende satış müdürü Olivier Bottrie “Bir alışveriş merkezinin kapanması bizim için büyük bir felaket olmaz, ancak bir hava limanı kapandığı anda… İşte o zaman alarmalar çalmaya başlar” şeklinde yorum yapıyor.

Küresel çapta hava limanlarında ve özellikle duty free’lerde yapılan satışlar 2018 yılında yüzde 9,3 oranında artarak 76 milyar dolara ulaşmış. Bu rakam bir önceki yılda 69 milyar dolardı. Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan şimdilik en yoğun satışların olduğu bölgeler.

Bugün Estée Lauder’in cirosunun yüzde 18’ini hava limanları karşılıyor. Bir on sene önce bu oran ise sadece yüzde 7’ydi. L’Oréal grubunda da olaylar farksız. Yüzde 27 artış kaydetmişler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here