Herkesten Bir Adım Önde: Polat Uyal

0

Monocle dergisi tarafından dünyanın en iyi beş satınalma uzmanından biri ilan edildi. Pitti Uomo Fuarı’nda 30 Global Erkek Giyim Lideri ödülünü aldı. Yetmedi, geçtiğimiz aylarda Balmain ve Pal Zileri markalarının yönetim kurulu üyeliğine atandı. Başarıya doymayan Polat Uyal’ın durmaya da, yorulmaya da pek niyeti yok gibi. Beymen’in rütbeli CMO’su (Chief Merchandising Officer), vizyonu, kariyeri ve modanın geleceğine dair sorularımızı yanıtladı.

Geçmişten başlayıp bugüne gelelim dilerseniz. Bir röportajınızda moda ve tekstil ile iç içe geçen çocukluğunuzdan, yaz tatillerinizi İngiltere’deki aile şirketinizde çalışarak geçirdiğinizden bahsettiniz. O günlerden hafızanızda kalanları anlatabilir misiniz?

Teknolojinin daha ilkel olduğu bir dönemdi. Pastal masasında saatlerce süren kumaş sermelerinden son ütü rötuşlarına, kucağımda taşıdığım kumaş toplarından sevkiyatlarda sabahladığım günlere, birçok kare var hafızamda. Bana tekstilin tozunu yutturan ve yüzümde daimi bir gülümseme bırakan amcamın “İşin her kısmını yaparak öğrenmen lazım” mottosuyla başlayan bir moda yolculuğu benimkisi. Bugün gelebildiğim yerin temelinde de bu prensip yatıyor zaten. İmkanım olsa dahi, geçmişe dair hiçbir şeyi değiştirmek istemem.

Bilkent Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Beymen’e başvurdunuz. Kariyerinizin en başında satınalma alanında uzmanlaşma hayaliyle mi yola çıktınız; yoksa tecrübeler doğrultusunda gelişen bir hedef miydi bu?

Kariyerime Beymen’de ürün asistanı olarak adım attım. O dönemde Beymen, ağırlıklı olarak kendi koleksiyonlarıyla öne çıkan bir markaydı. Yabancı markalar ise iş modelinin küçük bir bölümünü oluşturuyordu. Bu yüzden ilk hedefim ürün konusunda uzmanlaşmak oldu. Daha sonraki dönemlerde Beymen’in marka yelpazesini genişletirken, hem uzmanlaşmak hem de Beymen’i farklı bir noktaya getirmek için büyük hayaller kurdum. Hedefimiz, dünyanın en iyi mağazalarından biri olmaktı. Bugün, bunu başarmış olmanın, hayallerimizin bir kısmını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Geriye dönüp baktığınızda kariyerinizdeki en büyük kırılma noktası neydi sizce?

Beymen’de işe başlamak, sadece kariyerimin değil, hayatımın kırılma noktasıdır aslında. Başarıya gelince, en çok gururlandıracak başarıyı henüz yaşamamış olma fikri bana ilham veriyor.

Fransız modaevi Balmain ve İtalyan modaevi Pal Zileri’nin yönetim kurulunda üstleneceğiniz sorumluluklardan kısaca bahseder misiniz?

2018 senesinin ortalarında, İtalyan erkek giyim markası Pal Zileri ve Fransız modaevi Balmain’in yönetim kuruluna dahil olmam için Beymen’in de yatırımcısı olan Mayhoola’dan davet aldım. Modanın merkezlerinde yer alan bu firmaların yönetim kurulunda olmak, hem şahsım hem de şirketim adına çok gurur verici. Tabii ki buradaki hedef, sahip olduğum tecrübeyle her iki firmaya da destek vermek ve doğal olarak bu firmalarda edindiğim iyi deneyimleri de buraya aktarmak. Aslına bakarsanız, sözünü ettiğiniz etkileşim Avrupa ve Türkiye ile kısıtlı değil. Farklı coğrafyalar ve kültürler arasındaki mesafeler her geçen gün daha da kısalıyor. Moda, bu etkileşimden payını en hızlı şekilde alan sektörlerden biri. Tasarımcılar da müşteriler de bu fenomenden etkileniyor. Durmaksızın geliştirme ve yenilik sunma ihtiyacı da buradan doğuyor.

Bu geliştirmeleri birikimleriniz doğrultusunda nasıl şekillendirdiğiniz ve nasıl aktardığınız, firmalara verebileceğiniz en büyük destek. Chief Merchandising Officer olarak görevinizin öngörü, yaratıcılık, risk ve kazanç gibi farklı unsurlarını nasıl dengeliyorsunuz?

Ne istediğinizi ve ne yaptığınızı biliyorsanız, sahip olduğunuz tecrübe ve cesaret ile risk değil, kararlar alırsınız. Bu kararların bazıları küçük, bazıları büyük olabiliyor tabii.

Beymen bünyesinde bu sezon tanışacağımız yeni markalara değinebilir misiniz?

Beymen çatısı altında 900’ü aşkın dünya markasının en yeni koleksiyonlarını modaseverlerle buluşturuyoruz. Her sezon olduğu gibi 2019-20 Sonbahar/Kış sezonunda da Beymen’e birçok yeni marka katıldı. Erkek hazır giyim kategorisinde Philipp Plein, Jil Sander ve Alyx var örneğin. Paco Rabanne, Ulla Johnson, Khaite, Wandering, Magda Butrym, Kiton, Kassl ve Neil Barrett ise kadın kategorisinde öne çıkan yeni markalardan. Beymen kadını bu sezon 16Arlington, Oscar de la Renta ve Retrofete gibi markalarla gece koleksiyonlarında da yenilikler görecek.Diğer departmanlara gelince, Wandler, Alexandre Vauthier ve Benedetta Bruzziches, kadın ayakkabı ve çanta kategorilerinde, Sandro, Maje, Apparis, Perfect Moment, Fusalp ve kayak tutkunlarının gözdesi Cordova ise Beymen Blender bünyesinde yer alan yeni markalar arasında.

Beymen mağazalarında yer alacak koleksiyonlara karar verirken hayalinizde canlandırdığınız yaşam stili nedir?

Belirli bir yaşam stili yok aslında. Müşterilerimizin zevkleri ve hayat felsefeleri birbirinden farklı olduğundan onları kısıtlayıcı kalıplara sokmuyoruz. Beymen müşterisi sürprizlerle doludur, alışveriş esnasında farklı davranışlar sergileyebilir. Lükse gelince, lüksün yüz yıllık, hatta bin yıllık tarihini yazabilirsiniz. Günümüzde lüks, kişiden kişiye farklı anlamlar taşıyan, değişken bir kavram. Ancak bana göre, sadece maddiyatla ölçülebilir bir kavram değil. Evde ailenizle vakit geçirmek, özel bir seyahate çıkmak, bir hobiyle uğraşmak, Beymen’den alışveriş yapmak, şık bir restoranda arkadaşlarınızla buluşmak gibi kişiyi mutlu hissettiren deneyimlerin hepsi birer lüks bence.

Sürdürülebilirliğin yalnızca modada değil her alanda gün geçtikçe önem kazandığı, tüketicilerin sürdürülebilir tasarımlara ilgi göstermeye başladığı bir dönemdeyiz. Türkiye bu çıtada nerede yer alıyor?

Günümüzde hem dünyada hem de ülkemizdeki tüketiciler çok daha bilinçli ve duyarlı. Özellikle Y ve Z kuşakları, daha doğal ürünleri ve doğa dostu üretim yapan markaları tercih ediyor. Bir tasarımın özgünlüğü ve kalitesinin yanı sıra anlattığı hikaye, üretim şekli ve çevreye duyarlılığı, tüketiciler için ürünün kendisi kadar, hatta bazen üründen daha da fazla önem taşıyor. Doğaya ve hayvanlara zarar vermeyen, çevreye saygılı, geri dönüştürülebilir tasarımlarla öne çıkan markalar yükselişini sürdürüyor. Koleksiyonlarında organik pamuk, yapay kürk ve geri dönüşümlü polyester gibi kumaşlara ağırlık veren markalar, hem doğa dostu olduklarının altını çiziyorlar, hem de çalışan haklarına verdikleri önemle üreticilerin de yanında olduklarını vurguluyorlar. Örneğin, başta Stella McCartney olmak üzere Versace, Valentino ve Alberta Ferretti gibi pek çok dünya markası ekolojik bilinçle tasarımlarında kürk ve çevreye zararlı ham maddeler kullanmıyor. Moda haftalarında sıkça karşımıza çıkan organik tasarımlar da, modanın geleceğinin sürdürülebilirlikte olduğunun en somut göstergesi.

Bugün gündemi meşgul eden küresel ısınma, doğala dönüş, minimalizm ve feminizm gibi önemli meseleler, önümüzdeki yıl da tasarımlarda etkili olacak mı?

Akımlar koleksiyonları büyük oranda etkiliyor tabii. Daha önce değindiğim gibi, Y ve Z kuşaklarının farkındalıkları sayesinde her akım hızlıca yayılıyor. Bahsettiğiniz meseleler tasarımlarda etkili olacak elbette. Bunların yanı sıra, ‘‘diversity’’ ve ‘‘inclusivity’’ kavramlarının da artan farkındalıklarla önem kazanacağını düşünüyorum.

Beymen, durmaksızın gelişen dijital teknolojilere nasıl adapte oluyor?

Beymen, Türk moda sektörünün yanı sıra dünya lüks perakende endüstrisinin de önde gelen oyuncuları arasında. Bu gücün arkasında pek çok etken var. Zira, yarım asırlık tarihinde yenilikçi kimliği, liderliği, üstün servis anlayışı, mağazacılık deneyimi, exclusive hizmetleri ve koşulsuz müşteri mutluluğu ilkesi ile perakende sektöründe pek çok ilke öncülük eden bir markadan söz ediyorum. Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmesi, internet kullanıcılarının artması ve alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle sosyal medya ve e-ticaret, tüm sektörler için büyük önem kazandı. Beymen olarak biz de teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve 2010 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde dijitale yatırım yapıyoruz. Online, mobil ve omnichannel, birkaç yıldır en çok önem verdiğimiz yatırımlarımız arasında. Özellikle omnichannel yatırımlarımız, uluslararası platformlarda bize gurur verici global ödüller kazandırdı. Bu alanda öncü bir marka olarak Türkiye’deki perakende piyasasının çok ilerisinde, dünyadaki “best practice” standartlarına ulaşmış durumdayız. Bunun yanı sıra Beymen.com, Türkiye’deki online perakendecilerden oldukça farklı bir noktada. 2010’dan beri hizmet sunan bu platform, her sene şirket ortalamasının üzerinde büyüme kaydediyor. 2018 yılı itibariyle toplam şirket cirosunun yüzde 10’una ulaşmış durumda. Bu rakamın, Türkiye’deki perakendeciler içerisinde en yüksek oranlardan biri olduğunu da belirtmeliyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here