Hermès Birkin ve Supreme Koleksiyonu Açık Arttırmalarda Rekor Fiyatlara Satıldı

0

Söz konusu usta isimler ve onlara ait olan resimlerin müzayedelerdeki rekor satışları olduğunda bir çoğumuzun ağzı açık kalıyor. Ancak bu hafta biri Sotheby’s diğeri de Christie’s tarafından düzenlenen iki yüksek bütçeli açık arttırmanın sonunda elde edilen rakamlar da Leonardo Da Vinci’nin tablolarının değerinden farksızdı neredeyse. Zira Hermès çantaları Salvatore Mundi’yle, Supreme koleksiyonunu ise Andy Warhol’la eş değer tutabiliriz.

İlk satış Hong Kong Christie’s’de gerçekleşti. “Limited edition” bir siyah Hermès Birkin 208.000 bin dolara satılarak dünya rekoru kırdı. Çanta için dünyada 20 farklı ülkeden teklif gelmiş. Ancak müzayedede satışı gerçekleşen en pahalı çanta yine de bu değil.

Hermès Himalaya serisinden beyaz, timsah derisi bir çantaya 254.990 bin dolarlık değer biçilmiş.

Supreme arşivi

Diğer tarafta ise Sotheby’s The Supreme Vault: 1998 – 2018 başlıklı bir açık artırma düzenledi. Sadece dijital ortamda düzenlenen müzayede, sokak modasına yön veren Supreme’in 20 senelik aksesuar arşivini gün yüzüne çıkarıyordu. Sergilenen tüm Supreme ürünleri ise daha önce Amerikalı koleksiyoner Yukio Takahashi’ye aitti.

Açık artırmadaki 251.692 ABD doları değerinde satış gerçekleşti ve 1,300 ürünün tamamı satıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here