Hyères Festivali Moda Sahnesinin Yeni İsmini Seçti

0

Moda, tasarım, fotoğraf ve plastik sanatlar gibi farklı disiplinlerden en yeni, genç ve yaratıcı isimlerin takdim edildiği Hyères International Festival sona erdi. Jean-Pierre Blanc tarafından 1986 yılında kurulan festival hem kreatif disiplinlere avant gard bir bakış açısı sunuyor hem de Cannes Film Festivali gibi Fransız Rivierası’nı farklı bir açıdan keşfetmemize yardımcı oluyor.

Modern yapısıyla oldukça ilham verici bir bina olan Villa Noailles’de düzenlenen festivalde Letonya, Tayvan, İrlanda ve Japonya gibi kültürel açıdan birbirlerinden uzak 10 ülkeden yarışan moda tasarımcıları ise farklı kimlik ve benlikleri vurgularken çok sesliliğin nasıl olması gerektiğini de en yalın haliyle anlatmış oldular.

Moda kategorisinde büyük ödül olan Grand Prix Première Vision Avusturyalı tasarımcı Christoph Rumpf’ın oldu. Daha önce Craig Green’in atölyesinde stajını yapan Rumpf halen Viyana Üniversitesi’de eğitimini almaya devam ediyor. Tam da bu yüzden, Türkiye de dahil olmak üzere, dünyanın herhangi bir yerinde hayalleri olan öğrenciler için oldukça ilham verici.

Christoph Rumpf’a birincilik getiren koleksiyon ise şiirsel bir erkek giyimin resmini çiziyor. Cinsiyet rollerini muğlaklaştıran kıyafetler ev- dekorasyon ürünlerine referans vermekle beraber, kumaş kullanımı konusunda da çizgi dışı bir yaklaşım var. Tasarımcı İran halılarını ileri dönüşümle farklı bir amaç, yani bir giyim ürünü olarak kullanmış oldu. Koleksiyonda üretilen parçalar tasarımcının bit pazarlarından topladığı ürünler ve ihraç fazlası kumaşların bir araya getirilmesiyle ortaya çıkmış.

Rumpf’ın koleksiyonunun festivalin en iyisi olarak seçilmesi ona sadece görünürlük kazandırmıyor. Première Vision tarafından verilen 20 bin euro’luk bir para ödülünün yanında, 2020 Mercedes Benz Fashion Week Berlin’de koleksiyonunu sunma ve Chanel Métiers d’Art ile iş birliği hakkı da kazanmış oluyor.

Yarışmanın diğer kazanan isimleri ise İsviçreli tasarımcı Tina Schwizgebel-Wang ve İrlandalı Róisín Pierce.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here