İç Giyim İhracatında Hedef 800 Milyon Dolar

0

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, 2018’de Türkiye’nin toplam iç giyim ihracatının 646 milyon dolar olduğunu, 2019 yılı için ise hedefi 800 milyon dolara yükselttiklerini açıkladı.

İHKİB’in Türk İç Giyim Markaları URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesi’nde yer alan firmalar geçtiğimiz gün Antalya’dayılar. Sebep ise Rusya Alım Heyeti’yle bir araya gelmekti.

Toplantının satır başları ise şöyleydi:

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe; Türkiye ve Rusya’nın iki büyük komşu ve aynı zamanda ticari partner olduğunu hatırlattı ve Rusya’ya hazır giyim ihracatının 2018’de 2017’ye göre yüzde 39 artışla 273 milyon dolara ulaştığını belirtti.

“2019’da Rusya’ya ihracatımızı en az 300 milyon dolara çıkarma hedefi ile yola çıktık. Bu hedef doğrultusunda her türlü fırsatı değerlendiriyoruz. Yıllardır olduğu gibi 25 – 28 Şubat tarihlerinde Moskova’da düzenlenen CPM Fuarı’na firmalarımızla İHKİB öncülüğünde milli katılım düzenledik.  Antalya’da ikincisini düzenlediğimiz ve büyük ilgi gören alım heyeti organizasyonumuzu gelecek yıl daha da büyümeyi planlıyoruz. 2018’de Türkiye’nin mevcut toplam iç giyim ihracatı 646 milyon dolar. Biz çıtayı 800 milyon dolar olarak hedefledik. Bu tür tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra katma değerli ve markalı üretimimizi de arttırarak bu hedefi birkaç yılda yakalayacağımızı öngörüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here