İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe Tekstil Sektörünü Değerlendiriyor

0
İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe

Hazır giyimin ve özellikle hazır giyim ihracatının ülkemizin ekonomisine katkısı büyük. Bugün otomotiv sektörünün hemen ardından ikinci sırada geliyor. Avrupa’ya yakınlığı, üretimin ekonomik oluşu gibi sebepler pazarda Türkiye’yi lider konumuna getirmiş durumda. Peki, Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığı 2018’den sonra ve işsizliğin arttığı bir dönemde istihdamda da bir rekor kıran Türk moda endüstrisinin gelecek stratejileri neler?

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe de bugün Bloomberg HT kanalında Güzem Yılmaz Ertem’in sunduğu Fokus programına katılıp bu konuların altını çizerek, gelecek hakkında umut dolu sözler sarf ederken geçtiğimiz ayların başarısının ne ölçüde büyük olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2018 yılını 17,6 milyar dolar ihracat ile kapattı

Programdan satır başları ise şu şekildeydi: “Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2018 yılını 17,6 milyar dolar ihracat ile kapattı. Bu da elbette Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına geçen yıl 15,8 milyar dolar katkı yapıldığı anlamına geliyor. Türkiye’nin dünyada 5’inci, Avrupa’da da 3’üncü büyük tedarikçi olduğunu kaydeden Gültepe, sektörün ve pazarın her geçen gün büyüdüğünü dile getirdi. “Geçtiğimiz 4 aylık dönemde hazır giyim sektörü olarak miktar bazında %7 ila %10 seviyesinde artışımız var. Bu bağlamda sektör olarak kapasite kullanım oranlarımız yüksek seviyelerde. Türkiye geneli üretim endeksinde daralma yaşarken, hazır giyim sektörü olarak %3,4 lük artış sağladık.”

Türk hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinin batı Avrupa ve diğer komşu ülkelerde çok rağbet görüyor bu yüzden Türkiye’nin de daha çok üretime ihtiyacı var. Gültepe’ye göre gelecek konusundaki planlar ise şu şekilde: “Gelecek dönem mevcut pazarlarımızı büyütmek amacı ile farklı projeler üzerinde çalışıyoruz, bunun yanında diğer önemli pazar olan Amerika pazarı için faaliyetlerimiz devam ediyor. Amacımız Amerika pazarında 1,5 milyar dolarlık paya sahip olmak. Önümüzdeki 5 yıl hazır giyim sektörüne destek vermek gerekir, sektör olarak perakende tarafıda eklendiğinde %50’si kadın olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here