İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe Fashion System’ı Anlatıyor

0

Her şeyin çok hızlı değiştiği günümüzde yeni dinamiklerin hızına ayak uydurmak, günlük hayatımızın bir kuralı haline geldi. Değişimi yönetmemiz hatta bizzat bu değişimin bir parçası olmamamız gerek. Yapay zeka, Endüstri 4.0 ve robot teknolojilerinin günlük işleyişe girmesi ile bildiğimiz, öğrendiğimiz pek çok meslek dalı insanlar için önemini yitirmeye başlıyor. Önümüzdeki 10 yılda bugün adını bile bilmediğimiz mesleklerin ortaya çıkacağına artık kesin gözüyle bakılıyor. Bu bilinçle, hazır giyim ve moda endüstrisini yöneten bizler de, bizi bekleyen geleceğe hazırlanıyoruz.

Günümüzün en önemli değişim unsuru olan dijital dönüşüm konusunu ve bu çerçeve içerisindeki kavramları, süreçleri daha iyi tanımak öncelikliğimiz. Sektörümüze yol haritası oluşturmak için yeni bir misyon üstleniyoruz ve hazır giyim endüstrisinde dijital dönüşümün bilgi ve kavramsal süreçlerinin alt yapısını oluşturmak ve sektöre pratik deneyim merkezleri kazandırmak hedefiyle yola çıkıyoruz. Bir moda ekosistemi içerisinde çalışıp, üretip, satıyoruz. Bu ekosistemin iletişim kanalını oluşturabilmek için de İHKİB olarak Fashion System platformunu hayata geçiriyoruz.

Fashion System, Türkiye hazır giyim endüstrisinin dijital dönüşüm süreçlerine entelektüel katkıda bulunarak, yol ve yöntemler konusunda bilgi kaynağı oluşturmaya çalışan ve Made in Turkey algısını artırmayı amaçlayan bir iletişim platformu olacak. Amacımız bu.

Moda hazır giyim endüstrisi ekosistemi olarak kabul ettiğimiz hazır giyim sektörü, perakende sektörü, moda tasarımcıları, lojistik sektörü, teknoloji sektörü, e- ticaret sektörü, üniversiteler, yaratıcı endüstriler ile birlikte bilginin ve birikimin paylaşıldığı bir platform olmasını arzuluyoruz.

İHKİB liderliğinde oluşturduğumuz platformumuzda,

  • Günlük haber ve veri yayını yapan portal,
  • Üç ayda bir Türkçe yayınlanacak fikir dergisi,
  • Yılda iki defa İngilizce yayınlanacak ve fuarlarda tanıtım amaçlı kullanılacak tanıtım dergisi,
  • Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube kanallarından oluşan sosyal medya kanalları,
  • Bütün üyelerimize haftalık gönderilecek güncel newsletter bulunacak ve moda hazır giyim ekosistemi ile 360 derece iletişim kurma olanağı ortaya çıkacak.

Her yeni başlangıçta olduğu gibi, heyecanlıyız. Önümüzde örneği olmayan, daha öncekilere benzemeyen eklektik yeni bir yayın hazırlıyoruz. Çağımızın kurallarına uygun uluslarası standartlarda bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. Çıktığımız bu yeni yolculukta elbette eksiklerimiz olacaktır. Sizlerden gelen uyarı ve desteklerle çok daha zenginleşeceğimize eminim.

Biz hep şunun bilincindeyiz. Hazır giyim endüstrisi ülkemizin gelişmesinin, kalkınmasının, çağdaş dünya ile buluşmasının şimdiye kadar öncülüğünü yaptı. Değişimi ilk hisseden ve uygulayan sektör oldu.

Cumhuriyetimizin ilk sanayi kuruluşlarından biriyiz. Bizler, Mustafa Kemal Atatürk 1933 yılında Sümerbank’ı kurarak attığı temellerin ne kadar sağlam olduğunun farkındayız. Aldığımız mirasın köklü ve güçlü olduğunun bilincindeyiz.

Bu bilinç ve bilgiyle geleceğimizi tasarlamak için çıktığımız bu yolda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Fashion System Platformunun, sektörümüzün katma değer üretmesine katkıda bulunmasını diliyorum.

Saygılarımla
Mustafa Gültepe
İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here