İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe Fashion System’ın İkinci Sayısını Anlatıyor

0

Uzun yıllara dayanan yaşamımda şunu gözlemledim: Değişim ve dönüşümler her zaman sistemin iç dirençleriyle karşılaşır. Çünkü sistemler kurulu olan düzeni muhafaza etmek üzere organize olmuştur. Eminim hepimiz şirketlerimizde benzer süreçlerle karşılaşmışızdır. Önce işlerimizin belli bir düzen ve kalitede olması için sistemler kurarız. Sonra o sistemler inovasyon yapmamızın en büyük engeli haline gelirler.

Yeni liderlik denilen şey tam da bu gerilimi iyi yönetmekten geçiyor.

Hem yeni sistemler kurmaktan hem de yıkıcı fikirlerle o sistemleri sarsıp hantallaşlarını ve çağın gerisinde kalmalarını engellemekten geçiyor.

Moda ve hazır giyim endüstrisi olarak bizler tam da bu süreçlere liderlik ediyoruz. Hem kalitemizi artırmak için sistemlerimizi, işletmelerimizi güçlü hale getiriyoruz hem de yeni gelişen rekabet koşullarına uygun inovatif yaklaşımlar üretiyoruz.

O nedenle bizim, sektör olarak diğer sektörlerden  ayrılmamızı sağlayan önemli bir yanımız var: Yaratıcılık.

Yaratıcı olmak zorundayız. Yaratıcılığın en büyük düşmanı da stako, yani sistem, bürokrasi…

İçinde  bulunduğumuz ileri bilgi çağında yaratıcılığın önünü açacak her türlü ortamı yaratmak mecburiyetin- deyiz. Teknoloji bize bu olanakları sunuyor. Büyük veri  sayesinde artık müşterimizin müşterisini tanıyoruz. Onun karar verme süreçlerine etki eden nedeleri biliyoruz. Satın alma koşullarını ve nedenlerini biliyoruz. Büyük veri artık bu bilgiyi herkes için ulaşılabilir kılıyor. Şirketlerimizin en büyük veri  kaynağı haline geldiler. Teknoloji bize bu olanakları çok ucuza da sağlıyor. Yani bizde olan bilgi, aynı anda rakiplerimizde de var.

O zaman biz ne yapmalıyız?

İlk başta söylediğim yaratıcılık konusunu dijital dönüşümün ilk maddesi haline getireceğiz. Mühendisler bizi dijitalleştirecekler, bunun önünü sonuna kadar açacağız. Ancak yetmez. Bunun yanında rekabetçi  olmamız için yaratıcı yanımızı, fark yaratma kabiliyetimizi devreye sokacağız, bunu da var gücümüzle teşvik edeceğiz. Bizim rekabette bir adım öne çıkmamızın yolu buradan geçiyor. Daha çok üretmenin değil, daha değerli üretmenin peşinde olacağız. Müşterimizin müşterisi için katma değeri yüksek ürün üretmenin peşinde olacağız.

Yeni hedefimiz bu: Daha çok değil, daha değerli olanı üretmek.

Dijital dönüşüm ve büyük veri, bunun için gerekli olan bilgileri önümüze koyuyor.

Bizler de moda hazır giyim ekosistemini yıkıcı fikirlerle yenileyip bu yeni hedefte yaratıcı endüstrileri işimize ortak edeceğiz. Eğitimi bu yönde daha çok teşvik edeceğiz. Bu süreçlere katkısı olacak her birey ve kurum ile ‘‘yeni bir dünya’’ kuracağımıza inanıyorum…

Katkılarınıza açığız ve hazırız! Yeni sayımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here