İki Efsane Bir Arada: Dior ve Peter Lindbergh

0

 

Dior ve Peter Lindbergh. Moda dünyasının iki efsanesi. Biri modaya ya da tartışmalara (olaya nereden baktığınızla ilgili değişiyor) yön vermeye devam ederken, diğerinin bıraktığı miras yılların moda fotoğrafçılığını özetliyor. Her ikisi de başlı başına bir ekol. New look,Dior’un moda dünyasına en büyük katkısı. Siyah-beyaz kareler ve sinematik yaklaşım da Lindbergh’ün fotoğrafçılığa katkısı.

İşte her iki ikonik markayı tek bir potada birleştiren de Taschen etiketli yeni bir kitap oldu. DIOR by Peter Linbergh başlıklı kitap, aslında geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz fotoğrafçının Fransız modaevi için sunduğu bir konsept. Dior’un 70 yıllık arşivi geçtiğimiz yıllarda Atlantik’in öte yakasına doğru yolculuğa çıktı. Sebebi ise Lindbergh’ün efsanevi look’ları Times Meydanı’nda, kendi alametifarikası olan “sokaklarda yürümek” temasıyla fotoğraflamaktı. Christian Dior’dan Maria Grazia Chiuri’ye kadar tüm tasarımcıların bizzat elleriyle diktikleri kıyafetler Alek Wek, Sakia de Brauw, Karen Elson ve Amber Valetta gibi ikonik modellerin üzerinden yeni hikayeler anlatmaya devam ediyor.

İki farklı setten oluşan kitapların ilki 165 yeni fotoğraftan, ikincisi ise Lindbergh’ün daha önce çekmiş olduğu 100 farklı Dior karesinden oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here