INCOMPLIT

0

 

Sürdürülebilirlik kavramı moda endüstrisindeki yerini sağlamlaştırmaya başlamışken alternatif üretim modellerinin mümkün olduğunu gösteren markalarla da yollarımız daha sık kesişmeye başlıyor. Kullanılmış yelken bezlerinden ortaya çıkan tasarımlardan, bitkisel özlerden elde edilen boyalara; üretim sürecinde sürdürülebilirliği ilke edinmiş beş yerel markayı mercek altına aldık. Özel hikayesi ile INCOMPLİT…

INCOMPLIT’in özel bir hikayesi var… Bunu bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Liseden itibaren aklımdaki dezavantajlı çocuklarla buluşma hayalini, en ilgi duyduğum alanlardan biri olan masallar aracılığıyla yapacağım bir format düşündüm. Daha sonrada bu fikrin fonlanması için tasarımın en hızlı ulaşılan ve en hızlı tüketilen alanı olan modanın kapsayıcılığından faydalanmaya karar verdim. Moda ve masallar çocukların duygusal gelişimlerini, ifadelerini, kişisel ve evrensel keşiflerini besleyecek bir düşe hizmet eden aracılara dönüştü.

Çocukların üzerine düşünmesini istediğimiz sosyal ve çevresel meselelere masallar üzerinden yoğunlaşıyor; tasarladığımız 12 haftalık süreçte her hafta farklı sanat disiplinlerinden sanatçılarla işbirliği içinde atölyeler geliştiriyor ve her çocuğun ilgisini yakalamayı hedefliyor. Tüm süreci ve üzerine titrediğimiz meseleyi dünyayla buluşturacak, hikayemizi anlatacak ürünler geliştiriyor ve bu sayede de kendimizi fonluyoruz.

INCOMPLIT’in öne çıkardığı değerler neler?

Yaratıcılık, özgünlük, kapsayıcılık ve anti-türcülük değer verdiğimiz kavramlar. İnsan türünün en büyük yetisi olan yaratıcılığı sonuna kadar keşfetmek ve yapabildiğimiz kadar bu keşif yolculuğuna çocukları, kadınları, ustaları, tüketiciyi ortak etmek bizim için çok önemli.

Sürdürülebilir ürünler tasarlamaya nasıl ve ne zaman başladınız?

Sürdürülebilirlik aslında bahsettiğim dört kavramın da buluştuğu bir alan. Çünkü günümüzde ancak herhangi bir sektörde yaratıcı, kapsayıcı, özgün ve tür gözetmeksizin çözümler, tasarımlar üretildiği sürece gerçek bir sürdürülebilirlikten bahsedilebilir. Bu moda için de geçerli. Biz de süreçte işbirliği yaptığımız tüm paydaşlarımızın bizim hassasiyet gösterdiğimiz toplumsal cinsiyet eşitliği, lokal malzeme seçimi, adil ticaret, toplumsal ruh ve beden sağlığı, ileri dönüşüm, döngüsel tasarım gibi konularda hassasiyet göstermesi için diyaloglar kuruyor ve sürekli bir paylaşım içinde bulunuyoruz. Ekolojik veya ileri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak kadın kooperatifleri ve zanaatkarlarla üretmek dahi yetmiyor. Ancak bir araya geldiğimiz her zihnin yolumuzu özümseyebilmesi için aklındaki tüm soruları cevaplayabildiğimiz noktada INCOMPLIT tüm değerleriyle varlığına devam edip inandığı pozitif etkiyi yaratabilir.

Üretim süreciniz nasıl ilerliyor?

Öncelikle üzerinde çalışacağımız temayı belirliyoruz. Bu tema dünyanın çözüm üretmek zorunda olduğu sosyal veya çevresel bir mesele oluyor. Bu dönemki temamız Toplumsal Cinsiyet Eşitliği. Bu tema etrafında incelenebilecek masalları, mitleri araştırıp bir arşiv yaratıyoruz. Hepimizin aşina olduğu Grimm Kardeşler’den tutun, Güney Amerika mitlerine kadar… Üzerine bir de bizim ekip olarak geliştirip pedagoglara danışarak sonuçlandırdığımız bir masal da ekleniyor. Bu seçkiyi farklı disiplinlerden sanatçılara sunup onlarla beraber kendi alanlarında birer atölye kurguluyoruz.

12 hafta boyunca işbirliği yaptığımız sivil toplum kuruluşu çatısı altında buluştuğumuz çocuklarla bu sanatçıları bir araya getiriyoruz. Amaç her çocuğun masallar yoluyla değinilen sosyal ve çevresel meseleyi içselleştirmesi. Bunu yaparken duygusal gelişimini desteklemek, iç seslerini dinleyip kendilerini dışa vurabilecekleri, keşfedebilecekleri bir zaman ve alan yaratmak.

Sanatın çoksesliliğinden yararlanıp her çocuğun biricikliğine göre ilgisini çekebilecek, olabildiğince çok farklı dalla tanıştırmak da bir diğer önceliğimiz. Ve sonunda da üzerine eğildiğimiz meseleyi ve çocuklarla yaşadığımız tüm öyküyü yansıtacak çıktılar geliştiriyoruz. Bu çıktılar bir sergiden bir kazağa kadar geniş bir yelpazede tutulsa da, yayılmamıza en yardımcı olan kanal moda tasarım. Modanın çok güçlü bir araç. Kişinin merakını, görüşünü, ilgisini yansıttığı bir mecra. Bu nedenle dünyaya vermek istediğiniz her mesajı, anlatmak istediğiniz her hikayeyi kolayca paylaşmak için biçilmiş kaftan; biz de bu doğrultuda ilerliyoruz.

Küresel iklim krizine karşı hazır giyim sektörüne sizce nasıl görevler düşüyor?

Bu mesele tabii ki sektörlerden bağımsız, disiplinler ötesi bir mesele. Moda sektörünün yalnızca kendi içinde bir dönüşümü, iyileşmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Siz tüm üretiminizi sürdürülebilirlik ilkelerine göre yapsanız da beraber çalıştığınız dağıtım şirketinin karbon ayak izini hesaba katmıyorsanız kriz için yapabileceğiniz en iyi şey üretmemek diyebileceğimiz bir noktaya dönüyorsunuz. Tabii bunu düşünmek ve uygulamak çok zor; büyük bütçeler gerektiriyor. Fakat her şeye rağmen her adımı aklımızda bunu bulundurarak atmalıyız. Dolayısıyla her adıma çok daha bütüncül yaklaşılmalı. Aksi takdirde büyük markaların marketing kampanyaları kadar boşalabiliyor anlam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here