Influencer’ların Sonu Geldi

0

Bir süredir influencer’lar darbe üzerine darbe alıyorlar. Her şey ilk başta aylar önce duyurulan ve dün itibariyle çeşitli ülkelerde kısmen yürürlüğe giren yeni Instagram planıyla başladı. Buna göre beğenilerin sayısını artık herkes göremiyor. Instagram’ın amacı elbette sadece görnümek değil, ne kadar görüldüğünüz ve ne kadar beğenildiğiniz de oldukça fazla önem teşkil ediyor. Bunun için şimdiden markaların, iş birliklerini yeniden gözden geçirecekleri konuşulmaya başlandı bile.

Geçen aylarda yayınlanan PwC raporu da konu sokak modası olunca influencer’ların artık takipçi kitlelerini yeteri kadar “influence” edemediklerini; yani etkileyemediklerini gösteriyordu.

Yepyeni bir araştırma ise InfluencerDB isimli araştırma şirketi tarafından yapıldı. Veriler ve anketler de devrin sonuna geldiğimizi gösteriyor.

Buna göre; 2016 yılına göre influencer’ların aldıkları etkileşim oranı yüzde 4 oranında gerilemiş. Bundaki en büyük etki ise sponsorlu içerikler. Öte yandan artık en yüksek etkileşime de en düşük takipçi kitlesine sahip hesapların ulaştığı kaydedilmiş. 10K ve üzeri hesapların etkileşimi yüzde 3 civarındayken, 1 ile 5K takipçili hesapların yüzde 9 gibi bir oranda etkileşimi mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here