Instagram’ın E- Ticaret Atağı ve Yükselişteki Influencerlar

1

Kanadalı öncü online alışveriş sitelerinden Shopify, 2013 yılında sosyal medyayı keşfetmeyi kolaylaştıran bir mecra olarak tanımlamıştı. Yayınladıkları verilere göre platformun yıl içinde aldığı 22.7 milyon siparişten 529,000’i sosyal medya üzerinden verdikleri ilanlar ve Facebook’a özel olarak hazırladıkları post’lardan geliyordu. Platform bundan iki yıl sonra Facebook’la bir ortaklığa imza attı ve ürünlerin bu kanal aracılığıyla da satılmasını sağladı.

Business of Fashion’ın hazırladığı bir rapora göre kullanıcılar ürünü ilk önce sosyal medya üzerinden görseler de bu kanallar aracılığıyla gerçekleşen satışların oranı yüzde 1.5’ta kalıyordu. Akıllı ve öncü davranan birçok marka öncelikle Facebook, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya mecralarına ilanlarını yerleştirerek işe koyuldu. Görüldüğü üzere hiçbir şey tesadüf değil, birdenbire olmuyor, olağan bir şekilde eviriliyor. 2018 yılında Instagram, yeni servisini hayata geçirdiğinde artık sosyal medya üzerinden direkt alışveriş çağı da başlamıştı. Ürünlerin üzerine tıkladığınızda markaların sayfalarına direkt bir şekilde ulaşabiliyordunuz. Dior ve Chanel gibi moda devleri bu uygulamayı hemen kullanmaya başladılar. Ardından Taschen gibi kültür sanat odaklı yayıncılar da bu trendi takip etti. Sosyal kanalların e-ticaretteki bu yarışına bir ara Pinterest de dahil oldu. Bugün konu sosyal medya üzerinden satış yapmak olunca Facebook ve Instagram baş başa gidiyor.

INSTAGRAM 130 MİLYON KULLANICISINI ALIŞVERİŞE TEŞVİK ETTİ

Mart 2019’da Instagram bir atağa daha geçti. Görsel dünyamızı zenginleştiren bu kanal artık marka ve müşteri arasında köprü olmak yerine direkt olarak alışverişin gerçekleştiği platform olmayı tercih etti. Alışveriş deneyimini ya da ritüelini kökten değiştirmeye hazırlanan Instagram’ın bu kararı almasındaki en büyük neden elbette geçen yıl eklediği özelliği sayesinde her ay 130 milyon kullanıcıyı alışverişe teşvik etmesi oldu. Ancak buradaki süreç biraz meşakkatliydi, ürünün üzerine tıkladığınızda yeni açılan bir internet sayfasına, yani markanın kendi sayfasına doğru sanal bir yolculuğa çıkıyordunuz. Instagram’ın geliştirdiği bu yeni programın adı Checkout. Bunun için şimdilik sadece Burberry, Prada, Oscar de la Renta, Balmain ve Michael Kors’la anlaşma sağlanmış. “High end” markaların dışında, H&M, Zara, Nike gibi “fast fashion” ve Nars ve KKW Beauty gibi güzellik markalarıyla öncelikli olarak bir ortaklığa imza atılmış. Elbette bir süre sonra bu markaların listesi uzayacak. Visa, Mastercard ve Paypal ise önerilen ödeme yöntemleri arasında.

Peki, bu yenilik ne anlama geliyor?

Tüm alışveriş deneyimi tek bir aplikasyon üzerinden yürüyeceği için süreç daha kontrollü, aynı zamanda müşteri için de güvenli bir zemin sağlamış oluyor. Elbette bu yeni ticaret modelinin tek avantajı sadece bu değil. Günümüzün en değerli birimi olan zamanı da dikkatli harcamamızı sağlıyor. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana kulaktan kulağa yayılan şey Instagram’ın IG Shopping adı altında yeni bir aplikasyon daha kuracağı. Ancak tıpkı IGTV’de olduğu gibi aynı uygulama içinden ulaşılabilecek. Mart ayında tanıtılan bu yeni özellik Checkout değişimin başlangıcı mı bekleyip göreceğiz, ancak her şekilde e-ticarette yeni bir sayfa açıldığı kesin.

23 Marka, 55 Influencer

Mart ayındaki açıklamalarından sonra Instagram geçtiğimiz gün Checkout adlı yeni eklentisini ve “shoppable posts” dediği özelliğini tanıtmak için 23 markanın 55 farklı hesapla çalışacağını duyurdu.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The clouds won’t stop me from wearing my favorite @dior #DiorSoLight sunglasses #advertising

Chiara Ferragni (@chiaraferragni)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kylie Jenner, Gigi Hadid ve Kim Kardashian West gibi ünlülerin yanı sıra listede Chiara Ferragni gibi mega- influencler, Metropolitan Museum of Art’ın sosyal medya direktörü ve Tumblr’da kurduğu Black Contemporary Art isimli blogla ünlenen Kimberley Drew yani @museummammy gibi yüksek takipçi kitlesi olan isimler de var.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

slowly embracing the fact that being a Leo is like running a small business ?: @tylersphotos

kimberly not kim (@museummammy)’in paylaştığı bir gönderi ()

Instagram’ın markalarla buluşturduğu influencerlardan bazıları halihazırda zaten bir ortaklık içinde. Mesela Chiara Ferragni’nin Dior ve Negin Mirsalehi’nin Oscar de la Renta birlikteliğini herkes biliyor. Ya da Kylie Jenner’ın kendi güzellik hanedanlığının oluşu aslında her iki taraf için de artı bir değer.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Merci @dior and #mariagraziachiuri for yet again, an experience I’ll never forget. ? #diorcruise

Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Instagram satışlardan bir gelir elde etmese de markalara bu hizmeti sunmak adına onlardan elbette ki bir bütçe talep ediyor.

Kuşkusuz yeni bir dünyanın kapıları aralanıyor. Bu tarihi ana tanıklık etmek istiyorsanız en iyisi sayfada yer alan bu profilleri takip listenize şimdiden dahil edin.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mother of Dragons! jk jk I’ve never seen G.O.T. Bc it’s too stabby and dusty!!! Read my article from @thecut in my bio.

Katie Sturino (@katiesturino)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The #Kybrow Collection available right now ✨??? KylieCosmetics.com

Kylie (@kyliejenner)’in paylaştığı bir gönderi ()

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here