İsveçli Kånken’in Sürdürülebilirlik Projesi

0

Instagram’ın en çok sevdiği markaların başında Kånken geliyor. Bugün bu sosyal medya kanalı üzerinde markayı arattığınızda yaklaşık 700 bin gönderim olduğunu görüyoruz. Tüm bu paylaşımların ortak özelliği ise markanın alametifarikası olan çantaların yukarıdan aşağıya doğayla bir bütünlük içinde olması ve bir gökkuşağı silüeti yaratması.

Marka da bunun farkında olacak ki, yeni koleksiyonunu bunun üzerine kurmuş. Cecilia Heikkilä ve Erik Olovsson adlı iki İsveçli sanatçıyla bir araya gelen marka sanatçıların doğayla olan kişisel ilişkilerini yansıtmalarını istemiş. Kuzey Avrupa’nın doğasından ilham alan Olovsson Bahar/Yaz Manazarası ve Cecilia’nın da Mavi/Yeşil Fabl’ı markanın iki yeni üyesi.

Ancak markanın asıl ulaşmak istediği nokta iki yeni üründen çok daha fazlası. Kånken aynı zamanda Fjällräven’in Arctic Fox Initiative (Kutup Tilkisi Girişimi) programının da bir parçası. Bu kapsamda yardım desteğini genişletmeyi arzu eden Fjällräven, müşterileri arasında kutup tilkilerini koruma amacıyla oluşan bir iş birliğine imza atıyor. Kånken Art’ın satışından elde edilen kazancın bir bölümü bağışlanarak, doğanın korunması ve insanlara doğada daha fazla zaman geçirmesi için ilham verilmesi hedefleniyor.

Kånken’in renkli dünyasına bir diğer dokunuş ise gökkuşağı renkli saplarıyla Kånken Rainbow koleksiyonundan geliyor. Kånken Rainbow, “Doğa yargılamaz” anlayışından yola çıkan tasarımlarıyla gökkuşağının da çeşitlilik, açıklık ve eşitlik haklarını simgeliyor ve satılan her sırt çantasının 1%’lik bölümü Arctic Fox Initiative projesine bağışlanıyor.

Projenin Başlangıç Noktası

Kutup tilkisi girişimi 30 yıldır tilkiler üzerine araştırma yapan professor Anders Angerbjörn ve Stockholm Üniversitesi tarafından başlatılmış. Milenyumun başlangıcında Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın tamamında sadece 50 adet tilki yaşamına devam ederken bugün kampanyalar sayesinde sadece İsveç’te popülasyon 200’e ulaşmış bulunuyor.

Yıllar içindeki tilki popülasyonu

Fjällräven’in dahil olduğu diğer sürdürülebilirlik projeleri

Markanın desteklediği tek proje aslında Kutup Tilkisi Girişimi değil. Bir diğer organizasyon ise Leave No Trace. Bunun amacı ise doğa ve vahşi yaşamın korunabilmesi için insanları bilinçlendirmek. Zira, en basitinden hafta sonu doğaya doğru yolculuğa çıkan bir çift bile saygı duymadıkları açıkça belli olan bu ortamlara zarar verebiliyor ya da hayvanları yememeleri gerken yiyeceklerle besleyebiliyorlar. Öte yandan bir selfie uğruna doğada “katliam” gerçekleştiren insanların haberleri de her gün haberlere konu oluyor. Girişim bugüne kadar doğada 235,000 gençle 592 farklı program geliştirmiş.

The Beach Clean Network ise daha fazla Birleşik Krallık sahillerine adanan bir diğer proje. Burada amaç sahilleri temiz tutmak. Kampanyanın gidişatını #2minutebeachclean, #2minutelitterpick ve #2minutestreetclean etiketlerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here