Kering 2019 İlk Çeyrek Raporunu Açıkladı

0

François-Henri Pinault’nun önderliğindeki Fransız lüks grubu Kering 2019’un ilk çeyreğini geride bıraktığımız şu günlerde raporunu yayınladı. Ve bir kez daha bünyesindeki Gucci sayesinde büyüdüğünün altını çizdi.

Kering’in en çok güvendiği markası Gucci, ilk çeyreği 2.3 milyar euro’yla kapadı. Bu da geçen sene aynı dönem göz önünde bulundurulunca satışlarının yüzde 20 oranında arttığını gösteriyor. Kering bünyesindeki toplam bilanço ise 3.6 milyar euro değerinde. Ki bu da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17.4 oranında yükselen bir grafiği işaret ediyor.

Gucci’nin beşte biri büyüklüğündeki Saint Laurent da hızlı büyümeyle hasılatının 498 milyon euro’ya ulaştığını açıkladı. Deri ürün ve aksesuarlarıyla bu başarıyı kaydedebildiği açıklanan moda evi de geçtiğimiz yıla göre yüzde 17.5 oranında bir büyüme ilan etmiş oldu. Aynı zamanda Kering çatısı altında en hızlı büyüyen marka unvanını taşıyor şu anda.

Raporda aynı zamanda Gucci’nin esaslı satışlarının Çin’de gerçekleştiği belirtilse de Saint Laurent, Avrupa’da büyük hit olmuş ve yüzde 25 oranında satışlarını artırmış. Gucci’nin Birleşik Devletler’deki büyüme oranı ise yüzde 5 dolaylarında. Nedeninin ‘Blackface’e benzetilen ürünler olabileceği konuşulurken Kering finans direktörüne göre asıl sebep konu lüks sektörü olunca ABD’nin çok da büyük bir pazar olmaması.

Grubun bir diğer markası Bottega Veneta, 17 yıl boyunca Tomas Maier’in kreatif dünyasını bize sunarken geçtimiz yıl tasarımcının ayrılışının ardından Daniel Lee’ye emanet edilmişti. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. Lee’nin koleksiyonu henüz mağazalara girmedi. Maxi Cabat ve The Pouch adını verdiği çanta koleksiyonları ise satışa çıktığı 10 mağaza içinde anında tükendi. Bu veri Bottega Veneta için olumlu olsa da iki tasarımcının da elinin değmediği koleksiyonlardan gelen satışlar geçtiğimiz seneye göre yüzde 8,9 oranında bir gerileme olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here