Kom’dan Geri Dönüştürülmüş Sürdürülebilir Mayolar

0

Kulak pamuğuna takılmış bir deniz atının fotoğrafı ya da National Geographic dergisinin şimdiden ikonikleşen kapağındaki buz dağına andıran o poşetin duruşu eminim sizin de gözünüzün önünden gitmiyordur. Ocean Conservancy’e göre, yılda yaklaşık 8 milyon ton atık plastik denizlere karışıyor. Bu hızla gidersek, 2050 yılında okyanusta balıktan daha fazla plastik olacak. Türkiye ise Akdeniz’e kirlililiğini akıtan en büyük ülke. Üstelik, ihtiyaç duyduğumuz oksijenin yüzde 50 – 70’ini denizlerimiz üretiyor.

Kom ve TURMEPA ortaklığı

“Amacımız denizleri korumak ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için farkındalık yaratmak” diyen KOM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşenur Cansız ise doğayı korumak için dünyadaki tüm büyük markaların girdiği seferberliğe dahil olduklarını açıkladı.

Kom mottosu “Deniz Varsa Hayat Var” olan Deniz Temiz TURMEPA Ekibiyle bir araya gelerek geri dönüştürülmüş sürdürülebilir mayo koleksiyonunu tasarladı. Kom ve TURMEPA’nın amacı, denizleri korumak ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için bir farkındalık yaratmak. Bu amaçla tasarlanan mayo koleksiyonu geri dönüştürülmüş plastik atık ve balık ağlarından üretilmiş.

Koleksiyon nasıl bir fayda sağlıyor?

Geri dönüştürülmüş mayo, yeni petrol çıkarma talebini ve toplam karbon ayak izini azaltırken, polyesterden yüzde 75 daha az karbondioksit emisyonu yaratıyor ve daha düşük bir çevresel etkiye sahip.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here