Konuşulanlar Gerçek Mi? Chanel, LVMH Grubuna Mı Katılıyor?

0

Moda dünyası genelde bir tasarımcı koltuğu boşaldıktan hemen sonra “Acaba yerine kim gelecek?” sorusuna sorarak spekülasyon yaratmaktan hoşlanır. Ancak kulislerde çok konuşulan yeni bir söylenti bu kez çok daha büyük ölçekli.

LVMH bugün dünyanın en büyük grubu olarak kabul ediliyor. Bu “holding”in en büyük ve değerli markası ise Louis Vuitton. Bu sonuca da sadece gözlemlerimizle ulaşmadık. 51 ülkede 4 milyon tüketicinin üzerinden 2006 yılından bu yana her yıl küresel ölçekte dünyanın en değerli markalarını açıklayan The BrandZ Haziran ayında 2019 raporunu yayınladı. Listenin zirvesinde Amazon var. Ancak listeyi parçalara bölümüzde lüks tüketim alanında en üst sırada 47,214 milyon dolarla en değerli marka Louis Vuitton. Onu 37,006 ile Chanel takip ediyor.

Güçler birleşiyor mu?

Şimdi biraz spekülasyonların çıkış noktasına ve Reuters’ten WWD’ye neden herkesin Chanel’in yakın zamanda LVMH çatısı altına geçeceğine konuştuklarına dönelim.

Chanel Haziran 2018 öncesine kadar kazancını, marka değerini ya da diğer sayısal verileri paylaşmamasıyla ünlenmişti. Ancak 109 yıllık bir geçmişe sahip olan Chanel’in CEO’su Alain Wertheimer’ın rakamları paylaşmaya başlaması, ailenin markayı ellerinden çıkarmak için bir süreç başlattığı yönünde haberlerin yayılmasına neden olmuştu.

Chanel’in oldukça yüksek değerde bir marka oluşu ise moda evinin başka bir kurumun çatısı altına girmeyi zorluyor. Bunu başarabilecek yapının bir tek LVMH olduğu ise aşikar.

Chanel birkaç gün önce ise geçtiğimiz yıla ait olan raporunu yayınladı.Chanel’in yıllık cirosunun yaklaşık 11 milyar dolar olduğu açıklandı.

Aklımızda iki soru var.

1: Wertheimer ailesi böyle güçlü bir markayı elinden çıkarmayı neden istesin?

2: Şeffaf olma durumu özellikle Avrupa’da çok yaygın ve aranan bir özellik olsa da neden 108 yıl aradan sonra Chanel cirosunu ve değerini açıklama isteği duyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here