Koton’dan 2 Milyonluk El Emeği

0

Koton bugün Türk hazır giyim sektörünün en önemli aktörlerinden biri. Bundan üç yıl önce sürdürülebilir olma hayaliyle markanın kurucuları Yılmaz Yılmaz ve Gülden Yılmaz’ın kızı Deniz Yılmaz bir projeyi hayata geçirerek Güneydoğu’daki kadınlara istihdam sağlamıştı.

Projenin amacı; daha fazla kadını iş dünyasına katmak, kadınların sosyal olmasını sağlamak, Türk ve Suriyeli kadınlar arasında bir arkadaşlık bağı yaratmak ve günün sonunda hem kadınların hem de markanın kazanmasını sağlamaktı.

Proje Nasıl Büyüdü?

Bu yeni iş modeli ilk aşamada Adıyaman’da Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’ndeki (ÇATOM) kadınların el emeğini değerlendirdikleri Koton ürünlerinin üretilmesini sağlamıştı. Ardından, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP ve İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı da Koton ile işbirliği yapmıştı. Sonuçta sekiz ilde 18 ÇATOM’da 6 bin 500 kadına 2 milyon liranın üzerinde gelir sağlandı.

Kadınlar Nasıl katkıda bulunuyorlar?

Sistem, kültürümüzün alışık olduğu İMECE usulüyle de işliyor biraz aslında. Kimi zaman çocukları okulda olan dört, beş çocuklu anneler çalışmaya giderken, kimi zaman bazı anneler de gelinlerini, büyük kızlarını yanında götürerek ÇATOM’ların kapısına geliyormuş. Genelde Koton üretimi kıyafetlere nakış ve boncuk işliyorlar. Günün sonunda, Koton’un ürünlerine yine Koton’un yönlendirdiği şekilde el emeklerini işleyen kadınlar, yaptıkları iş kadar para kazanıyorlar.

Koton El Emeği Koleksiyonu

Koton ve Kadınlar Arasındaki Organik Bağ

Koton’un açıkladığı rakamlara göre markanın çalışanlarının yüzde 63’ü kadın. Mağazaları dünya geneline yayılan Koton yılda 354 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Her dört kadından 3’ü tarafından kadın markası denildiğinde akla gelen Koton oluyor. Bu projeye başladıklarında ise 800 kadınla yola çıkmışlar.

Projenin Başarısı

Projenin başladığı günden bu yana yedi sezon geçti. Toplamda 6 bin 500 kadın bu projenin bir parçası oldu. Üretim 291.086 adet ürün sayısına ulaşılırken, 2 milyon liranın üzerinde de gelir yaratılmış.

“El Emeği” Koleksiyonuna Nasıl Ulaşabilirsiniz?

“El Emeği” koleksiyonunda tam 37 farklı ürün yer alıyor. Türkiye’de 90 ve yurt dışında 37 Koton mağazasında ve aynı zamanda koton.com üzerinden satışa çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here