Marie Kondo Etkisi

0

Bugün Marie Kondo’nun Instagram’da yaklaşık üç milyon takipçisi var ve sırf bu veri bile onu günümüz standartlarında ‘‘influencer’’ yapmaya yetiyor, ancak bu kavram sözlüğümüze girmeden çok önce bile Marie Kondo hayatımızdaydı. Fikrileri ve söyledikleri kitleleri etkilemeye yetiyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda Netflix üzerinden yayınlanmaya başlayan şovu “Tidying Up with Marie Kondo” bir anda Japon kahramanımızı uluslar arası süper star statüsüne yükseltti.

Kondo’nun en sevdiği iki kelime “Spark Joy” üzerinden caps’ler, meme’ler yaratıldı. Deyimleşen bu kalıbı internet çok sevdi, bütün dünya çok sevdi. En basit bir şekilde fazlalıklardan, evinizde sizi mutlu etmeyen eşyalardan kurtulmanızı öneren Marie Kondo’nun metodu bu dünya çapındaki ünden sonra sadece evdeki eşyalarla sınırlı kalmadı. Bugün internetin hemen her köşesinde “Özel Hayatınıza Kondo Metodu Uygulayın”, “Linkedin Hesabınızın Marie Kondo Önerileriyle Düzenleyin” tarzında yazılarla karşılaşabilirsiniz. Ancak hiçbiri 19 Mart’ta “recommerce” şirketi olan thredUP’ın yayınladığı haber kadar ses getirmedi. Zira Kondo, belki isteyerek belki de bilmeden ikinci el pazarına büyük katkıda bulunmuş oldu.

2018 yılında 56 milyon kadın ikinci el ürün satın aldı. Yani müşteriler bir önceki yıla göre 12 milyon artış göstermişti

“Resale” endüstrisinin internetteki en önemli adresi thredUP hali hazırda 24 milyon değerinde olan pazar payının 2024’e geldiğimizde iki katına çıkarak 51 milyon’a ulaşacağını açıkladı. thredUP’ın 2019 raporuna göre, 2018 yılında 56 milyon kadın ikinci el ürün satın aldı. Yani müşteriler bir önceki yıla göre 12 milyon artış göstermişti. Fast Company raporuna göre sitenin kullanıcıları büyük ölçekte milenyaller ve Z jenerasyonu. İndirimden aldıkları özel tasarım bir çantayı bir müddet kullandıktan sonra ve çevrelerine o parçaya sahip olduklarını gösterdikten sonra thredUP gibi sitelerde satışa çıkarıyorlar, ardından kazandıkları parayla da mağazalara gidip yeni bir tane alıyorlar ve çark bu şekilde dönüyor. Hali hazırda küresel ısınma ve iklim gibi üzerinde fazlaca konuşmamız gereken ciddi problemler doğa dostu koleksiyonların yaratılmasına katkı sağlarken Marie Kondo etkisi bu piyasada da uzun süre devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here