Matesa Tekstil’den Sürdürülebilirlik Atılımı

0
Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldıklarını belirten Matesa Tekstil bünyesindeki sekiz adet iplik fabrikası, bir katlama-büküm fabrikası, denim fabrikası, dokuma ve dokuma boya fabrikaları, örme ve örme kasar/boya fabrikaları ile Türkiye’nin en büyük tekstil firmaları arasında yer alıyor.

Genel müdür yardımcısı Gökhan Eryaman Matesa Tekstil’in ana ihracat pazarının Avrupa ülkeleri olduğunu söylerken yıllık cironun yüzde 35’ini ihracattan elde ettiklerini aktardı. Avrupa pazarında büyümeyi hedeflediklerinin altını çizen Eryaman, “Bu yılın başlarında ileri teknolojiye sahip yeni open-end iplik ve vortex iplik tesisimizi devreye aldık, iplik üretim kapasitemizi artırdık. Polyester, viskon gibi farklı elyaflar ve bunların karışımları ile katma değeri yüksek ürünler imal edip, ihraç ediyoruz. Ürettiğimiz iplik, örme kumaş, dokuma kumaş ve denim kumaşın da bir kısmını ihraç ediyoruz. Bu yıl hedefimizi, yeni pazarlar yakalayarak yurtdışı satışlarımızı artırmak yönünde belirledik” diye konuştu.

Sürdürülebilir Teknolojilere Önem

Yeni dönemde Ar-Ge çalışmalarını, pazarın talep ettiği yönde sürdürülebilir üretim çerçevesinde gerçekleştireceklerini belirten Gökhan Eryaman, su ve enerji tasarrufu, sıfır atık ve yenilenebilir enerji çalışmalarının üzerinde durduklarının altını çizdi. Eryaman, şöyle devam etti: “Yeni dönem, çevreye ve doğaya duyarlı, sürdürülebilir ürünlerin öne çıkacağı bir dönem olacak. Organik pamuk veya geri dönüştürülmüş elyaflardan üretilmiş, ekolojik boya ve ekolojik kimyasal kullanılarak üretilmiş ve düşük enerji ya da yenilenebilir enerji kullanılarak üretilmiş kumaşlara ağırlık vereceğiz. Aynı zamanda, 2018 yılında kullanımına başladığımız ekolojik sülfür boya ile denim kumaş üretimimiz devam ediyor. Bu kumaşlar için sertifika oluşturma çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here