McKinsey Araştırması: Türkiye’de Üretmek Daha Ekonomik

0

McKinsey Global Enstitüsü’nün (MGI) giyim, lüks ve moda sektörü üzerine yaptığı “Giyim Üretimi Evine mi Dönüyor?” başlıklı araştırması, küresel tekstil ticaretindeki çarpıcı değişimleri ortaya koyuyor.

Araştırmanın satış başları ise şu şekilde: Giyim sektöründe asıl talep Uzak Doğu ve Güney Yarımküre’den geliyor. Asya’da satışlar her yıl yüzde 6 oranında artış gösterecek. Bu da 2025’e geldiğimizde moda sektöründeki satışların yüzde 40’nı bu bölgelerin oluşturacağı anlamına geliyor. Elbette bölgede yaşanan talep üretimi de etkiliyor. Birçok Çinli üretici ülkede talebi karışlayabilmek adına odağını değiştirip yerel pazar için üreteceğini duyurdu.

Hedef Çin Değil, Türkiye

Asya genelinde işçi ücretlerindeki artış da ABD’li firmaları Meksika’yla çalışma konusunda teşvik eder oldu. Zira komşu bu ülke daha düşük maliyet sunuyor. Avrupa da bu yüzden Çin yerine Türkiye’yle çalışma konusuna artık daha da sıcak bakıyor. Bazı üretimlerin Çin yerine Türkiye’de gerçekleşmesi durumunda maliyetlerin yüzde 3 oranında düşeceği belirtiliyor.

Uzak Doğu’da üretim artık eskisi kadar maliyet avantajı sağlamıyor. Asya genelinde işçi ücretleri artıyor. Üretimi Çin’den Türkiye’ye aktarmak ekonomik olarak daha uygun görünüyor.

Bunlara ek olarak Avrupa pazarına yakın olan Türkiye’de kot üretiminin otomasyonunun, parça başına 1.30 ila 2 Dolar arasında maliyet tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor. Avrupa pazarında maliyet avantajı yaratan yakınlığın otomasyonla daha da geliştirilebileceği, örneğin, üretimin otomasyon sağlandıktan sonra Bangladeş’ten Türkiye’ye taşınmasının yüzde 3 ila 4 arasında marj iyileştirmeleri sağlayabileceği tespiti yapılıyor.

Başarının Sırrı

Araştırmaya göre geleceğin başarılı hazır giyim şirketleri, değer zincirini yakınlaşma ve otomasyon anlamında geliştiren şirketler olacak. İnternetle dönüşen pazar yapısı ve kilit pazarlardaki durgunluk nedeniyle rekabet her zamankinden daha şiddetli ve tüketici talebini tahmin etmek daha zor olduğundan, giyim şirketlerinin işlerini her zamanki gibi yaparak büyümeleri mümkün görünmüyor.

McKinsey’e göre rekabet gücünü artırabilmek için dört uygulama ise şu şekilde: Ticari satış ekiplerinin onay süreçlerinin azaltılması ve tedarikçilerle daha yakın işbirliğinin sağlanması. Akıllı tüketici iç görülerinden sanal tasarıma ve prototiplemeye, entegre satış yönetimi araçlarına ve dijital satışa kadar moda döngüsünün tüm aşamaları boyunca süreçler dijitalleştirilmeli. Deniz taşımacılığına karşı etkin bir hava yolu dengesi ve yüksek verimli tesisler kurulması hedeflenerek,lojistik yeniden ele alınmalı. Pazara yakınlaşmayı ve otomasyonu içeren yeni teslimat modelleri geliştirilerek, sürdürülebilir, dairesel değer zincirleri yaratılmalı. MGI, yakın gelecekte hazır giyim sektöründeki satın alma ile ilgili karar verme süreçlerini belirleyen faktörlerin yakınlık, otomasyon ve sürdürülebilirlik üçlüsünden oluşacağını tahmin ediyor.

Türkiye Ne Yapmalı?

McKinsey Türkiye Ülke Direktörü Can Kendi

McKinsey Türkiye Ülke Direktörü Can Kendi raporda özellikle, rekabetin teknolojiyi en efektif şekilde kullanmanın ve coğrafi yakınlığın önemini vurguluyor. “Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya gemilerle gönderilen ürünler 30 günde, Türkiye’den gönderilen ürünler 3 ila 6 günde ulaşıyor. Bu veri, üretimin Türkiye’ye kaydırılmasının Avrupa açısından avantajını açıkça ortaya koyuyor. Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörünün Afrika’ya ihracatı 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak, bir önceki yıla göre % 13,5 artışla 1 milyar doları buldu.Sektör açısından stratejik bir açılım olan Afrika pazarındaki bu gelişmede yine Türkiye’nin coğrafi yakınlık avantajı önemli rol oynuyor. Diğer taraftan önümüzdeki 10 yıl içinde otomasyon sayesinde giyim üretim süresinin yüzde 40 ile yüzde 70 arasında düşeceği tahmin ediliyor. Tekstil sektörümüzün bu öngörüleri dikkate alarak otomasyon yatırımlarını doğru zamanlamalarla gerçekleştirmesi durumunda, başta Çin olmak üzere Asya’daki rakipleriyle arasındaki makası daha da açması mümkün görünüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here