Moda Dünyasını Şekillendiren Basic Giyim Üretimi

0

Günlük stilimizi şekillendiren en temel parçalar bugün dünya modasını şekillendiriyor. Peki, Türkiye bu pazarın neresinde?

Time dergisinin belirli aralıklarda internette sirkülasyona çıkardığı şu meşhur video serisine eminim bir yerlerde, hatta Facebook’ta sayfayı bir aşağıya bir yukarıya kaydırdığınızda bile, denk gelmişsinizdir. Bahsettiğim video serileri 20. yüzyılın başlangıcından bu yana değişen kılık kıyafet düzenini özetliyor. Son zamanlarda ruhumuzdaki iflah olmaz nostalji hissinin körüklediğinden mi yoksa 1934 yılındaki mayolarla denize girmek zorunluğumuz olmamasına verdiğimiz tepkiden midir bilinmez herkesin favori içeriklerinden biri oldular. Bu video serisi sadece kıyafet çeşitliliğini değil kullanılan malzemelerin ve stillerin de değişimini özetliyor. 90’lar ve ardından 21. yüzyılın gelişiyle birçok konuda olduğu gibi modada da kullanışlılık ve pratiklik ön plana çıkmaya başladı.

En nihayetinde günümüzdeki temel anlayışı özetleyen şey şu: Rahatsız kıyafetler içinde vakit geçirmek istemiyoruz. Bu anlayışın çıkış noktasını ise moda tarihçisi, yazarı ve Baz Luhrman’ın dönem filmlerine danışmanlık veren Amerikalı Deirdre Clemente özetliyor: “Özgürlüklerine düşkün Amerikalıların rahatlık ve pratikliği aramak uğruna başlattıkları değişim basic üretimle başlıyor.” Üniversite üçüncü sınıfta edebiyat okuyan bir genç de, multi milyonlarla iş yapan CEO’lar da gün içerisinde tişört giyiyorlar. Gap, Lacoste, Fred Perry markalarını düşünün. Bu üç marka da dünya üzerinde nefes alan yaklaşık 7 milyar insanın dolabında yer alan en temel parçayı üretiyor. Amaçları, stilleri, kumaşları ya da işlevleri farklı olsa da az evvel bahsi geçen bu üç marka dünya üzerindeki bilinirliklerini en çok bu tek temek parçaya borçlu.

Tüm bu basic dediğimiz, günlük stili şekillendiren temel parçaların Türkiye’de hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı içindeki payı İHKİB verilerine göre yüzde 16,1. Yılda bu alanda 16 milyonu aşkın bir sayıda üretim yapılıyor, en temel olan tişörtlerin üretimiyse tam olarak 2.634.602 adet. Temel parçalar ya da örme giyim 10 yıllık döneme bakıldığında en önemli ithalat kalemi olarak göze çarpıyor.

Peki, Türkiye bu kadar iyi olduğu bir alanda daha ne kadar büyüyebilir ve bilinirliğini artırabilir? Yanıtı McKinsey raporunda gizli. Küresel pazarda ilk 100’de en azından beş Türk markasının yer alması, en çevreci üretici olarak bilinmek için “Made fully in Turkey” algısını yaratmak ve üreticilerin dijitalleşmesi, dijital tedarik zincirleri kurması başlıca yapılabilecek maddelerin başında geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here