Moda Endüstrisinde Neden Daha Fazla Kadın CEO Yok

0

PwC’nin yeni raporu moda endüstrisinde kadınların ne ölçüde söz sahibi olduğunu ortaya koyuyor. Endüstri içinde alışverişin büyük çoğunluğu kadınlar tarafından yapılsa da konu şirketlerde yönetim olunca maalesef veriler pek de iç açıcı değil.

Zira oran yüzde 12’de kalıyor.

Rapora göre sektöre yön veren iki şirketten biri olan Richemont’un 8 kişiden oluşan yönetim kadrosundan sadece biri kadın, LVMH’de ise 12 kişilik ekipten sadece ikisi. Kering’de ise durum biraz daha farklı. Şirkette yönetici olarak çalışanların yüzde 64’ü kadın. Şirketlerde CEO olarak görev alan kadınların oranı yüzde 12,5. Yönetim kurulunda ise yer alan kadınların oranı yüzde 26.

Oranların en çok bu kısmı şaşırtıcı aslında. Çünkü pozisyon ufaldıkça çalışan kadın sayısı da artıyor. Özellikle moda- perakende sektöründe mağazalarda çalışan kadınların oranı yüzde 73’te. Moda okullarında okuyan öğrencilerin yüzde 78’ini de yine kadınlar oluşturuyor.

Bu noktada PwC tam da şu can alıcı soruyu soruyor: “Düşünün Tom ve Mary. İkisi de aynı anda üniversiteden mezun oluyor. Aynı not ortalamasına sahipler, staj yaptıkları şirketler farklı olsa da büyüklük ve önem sıralamasında neredeyse aynı kategorideler. Bir giyim firmasında işe başladıktan sonra ise her ikisi de sürekli olumlu feedback’ler alıp eş zamanlı şekilde terfiler aldılar. Ve bugün Tom CEO fakat Mary orta kıdemli bir müdür olarak yoluna devam ediyor, peki ama neden?”

Kaynak: PwC

PwC’ye göre liderlik pozisyonlarında kadınlar olduğu zaman şirketin kâr oranı yüzde 15 oranında artıyor. Bu veriye ise 91 ülkede 20,000 üzerinde şirkette yaptıkları araştırma sonucunda ulaşmışlar. Arizona Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre ise inovasyon anlamında yüzde 20’lik bir üretkenlik söz konusu. Son olarak kadınların olduğu yerde sosyal sorumluluk projelerine de daha fazla önem verildiği görülmüş.

Bu durumda şirketler neler yapabilir? Fırsat ayrımcılığına bir son vererek işe koyulabilirler. Sonuçlarını ve rakamları iyi tartmaları gerekiyor. Sadece erkekleri terfi ederken bir anormallik olup olmadığı konusunda düşünmeleri gerekiyor. Yönetim kurulunda ise muhakkak her iki tarafı eşitlemeleri gerekiyor. Ve aynı zamanda diğer erkek çalışanlara da görev düşüyor elbette. Değişim yapabilmeleri için illa CEO olmalarına gerek yok. Ancak kadın iş arkadaşlarına destek olarak seslerin yükselmesini sağlayabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here